Skolioza- jej objawy przyczyny i leczenie

Skolioza- jej objawy przyczyny i leczenie

Wady postawy to spora zmora dzisiejszych czasów. Jedną z nich jest właśnie skolioza. Powstawanie tego typu schorzeń wynika w głównej mierze z rozwoju cywilizacyjnego, czyli mniejszej sprawności, odporności oraz słabszego zdrowia młodych pokoleń. Leczenie wad postawy to dość żmudny i długi proces, który wymaga wielkiego zaangażowania od pacjenta. Ważne jest też zachowanie konsekwencji w leczeniu, bo tylko to może przynieść efekty.

Przy skoliozie dochodzi do zaburzeń w aż trzech płaszczyznach – czołowej, strzałkowej oraz poziomej. Właśnie dlatego obserwować można przypadki skrzywienia nie tylko bocznego, ale również asymetrie pomiędzy lewą i prawą stroną oraz rotacje kręgów.

Przyczyny powstania skrzywienia mogą być różne. Istnieje wiele podziałów oraz rodzajów skolioz, które klasyfikuje się w zależności od momentu powstawania zmian, przyczyn, charakteru choroby oraz stopnia zmian. Wyróżnia się skoliozę niemowlęcadziecięcąmłodzieńczą oraz skoliozę dorosłych.

Wyróżnia się także podział ze względu na przyczyny prowokujące zaburzenia: skolioza wrodzona, skolioza nerwowo-mięśniowa oraz skolioza idiopatyczna.

Szybkie zdiagnozowanie skoliozy znacznie zwiększa szanse na przeprowadzenie skutecznej terapii. Dla tego ważne jest szczegółowe badanie już we wczesnym etapie. Podstawowym testem, który stosuje się na badanym pacjencie jest test Adamsa. Polega on na swobodnym wykonaniu skłonu w przód. Podczas tego testu możliwe jest stwierdzenie istniejących asymetrii oraz rotacji w obrębie tułowia. Jednak badanie to ma wartość diagnostyczną tylko w przypadku istotnych zmian. W początkowej fazie skrzywienia w badaniu nie stwierdza się nieprawidłowości.

By móc zdiagnozować skrzywienie w jego wczesnym etapie wykonuje się szereg innych testów, które oceniają symetrię ciała w obrębie barków czy miednicy. W badaniu istotne jest zwrócenie uwagi na klatkę piersiową, krzywizny kręgosłupa, ruchomość w obrębie odcinka lędźwiowego i piersiowego i również rotacje tułowia.

By potwierdzić diagnozę zaleca się wykonanie zdjęcia radiologicznego, które obrazuje wiele istotnych czynników pozwalających stwierdzić stopień zaawansowania skrzywienia.

Cechą charakterystyczną skolioz jest duża różnorodność, która dotyczy stopnia zmian, tempa narastania oraz wieku pacjenta. Metoda leczenia jest dobierana indywidualnie, aby w jak najbardziej skuteczny sposób leczyć schorzenie.

Skoliozy nie przekraczające 10 stopni przez wielu lekarzy nie są uznawane za skrzywienia kręgosłupa i nie są one leczone. Zalecana jest jednak obserwacja takiego pacjenta, zwłaszcza jeśli jest to osoba młoda. U takich właśnie osób ryzyko narastania zmian jest duże.

Niewielkie skoliozy leczy się poprzez specjalistyczne ćwiczenia, które dobierane są indywidualnie. Zaś jeśli jest to skolioza o większym stopniu skrzywienia prócz ćwiczeń stosuje się także gorsetowanie. Tą metodę stosuje się głównie u dzieci i młodzieży, których kręgosłupy są plastyczne i podatne na narastanie zmian.

Kręgosłup musi nam służyć przez całe nasze życie, warto więc jest dbać o zachowanie dobrej jego kondycji. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała zarówno podczas chodu, jak i siedzenia.

Podziel się tym artykułem