Rehabilitacja neurologiczna

Udary mózgu

Udar mózgu to uszkodzenie części tego narządu wskutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Wyróżnia się dwa główne typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny.

Udar niedokrwienny- powstaje wtedy, gdy tętnica zaopatrująca jakąś część mózgu w krew staje się niedrożna. Najczęstszą przyczyną zwężenia lub zatkania tętnicy jest miażdżyca. Inną  przyczyną zatkania tętnicy jest zator.

Udar krwotoczny– powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie (inaczej wylew) przez co krew nie dociera do tkanki mózgowej.

W każdym etapie choroby konieczna jest rehabilitacja neurologiczna. Rozpoczyna się najczęściej w szpitalu na oddziale neurologii a następnie prowadzona jest w domu u pacjenta lub w gabinecie rehabilitacji.

Pacjenci z powodu uszkodzeń pewnych obszarów mózgu tracą zdolność do wykonywania wielu czynności dnia codziennego. Celem rehabilitacji jest ciągła stymulacja układu nerwowego w celu uzyskania jak największej kompensacji w strukturach nerwowo- mięśniowych. Terapeuci pracują głównie nad równowagą, koordynacją i motoryką zaburzonych elementów narządu ruchu

Rehabilitacja ruchowa  musi być prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów z kwalifikacjami do rehabilitacji neurologicznej. Kwalifikacje takie zdobywane są kursach specjalistycznych i jest to metoda PNF w stopniu klinicznym- neurologia lub metoda NDT Bobath.

Stwardnienie rozsiane SM

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są jeszcze do końca znane. Stwardnienie rozsiane atakuje mielinę, która odpowiedzialna jest za budowę osłonek włókien nerwowych najczęściej w okolicach mózgu i rdzenia kręgowego. Niszczone są osłonki przewodzace sygnały nerwowe z centralnego układu .

Objawami w pierwszym okresie choroby są:

  • niedowład kończyn,
  • zaburzenia widzenia (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie),
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowa.

Rehabilitacja ruchowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów z kwalifikacjami do rehabilitacji neurologicznej. Kwalifikacje takie zdobywane są kursach specjalistycznych i jest to metoda PNF w stopniu klinicznym- neurologia lub metoda NDT Bobath.

Stwardnienie zanikowe boczne SLA

SLA jest chorobą neuronu ruchowego oraz schorzeniem neurozwyrodnieniowym. Charakteryzuje się powolnym uszkadzaniem włókien nerwowych odpowiadających za pracę mięśni oraz neuronów, które znajdują się w mózgu i pomagają nam się poruszać.Powstanie SLA nie jest do końca jednoznaczne, gdyż powstaje w wyniku różnego rodzaju immunologicznych schorzeń lub działania toksyn lub na skutek infekcji wirusowych.

W wyniku uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych dochodzi do:

  • zaniku mięśni,
  • osłabienia siły mięśni,
  • pojawienia się drżeń mięśniowych.

Rehabilitacja ruchowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów z kwalifikacjami do rehabilitacji neurologicznej. Kwalifikacje takie zdobywane są kursach specjalistycznych i jest to metoda PNF w stopniu klinicznym- neurologia lub metoda NDT Bobath.

Uszkodzenia nerwów

Uszkodzenia nerwów obwodowych mogą być efektem uszkodzenia mechanicznego lub choroby przewlekłej. Do największej grupy urazów tego typu zaliczymy uszkodzenia nerwów w obrębie kończyn, a szczególnie kończyn górnych.

Uszkodzenie włókien czuciowych prowadzi do zaburzeń czucia, których granice często bywają zatarte z powodu unerwienia danej okolicy ciała lub skóry.

Do rehabilitacji wykorzystujemy nowoczesne metody diagnostyki i terapii manualnej.

 Przyjmowani są u nas pacjenci z problemami:

  • neuropatia nerwu łokciowego
  • uciskowa neuropatia nerwu promieniowego
  • zespół cieśni nadgarstka
  • neuropatia strzałkowa (uszkodzenie nerwu strzałkowego)
  • uszkodzenie wielu nerwów ( polineuropatia)

Guzy mózgu

Guzy mózgu to różnego rodzaju struktury obce dla mózgu  w tym nowotwory, których rozrost powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Objawy guza mózgu mogą być rozmaite, w zależności od lokalizacji. Mogą pojawić się zaburzenia pamięci, stany lękowe, napady padaczki, wymioty, zanik uczuć wyższych oraz zaburzenia ruchowe.

Dysfunkcje z narządu ruchu występują w zależości od lokalizacji i możliwości chirurgicznych guza. Guzy operowalne i nieoperowalne dają podobne dolegliwości w narządzie ruchu. Rehabilitacja neurologiczna polega przywróceniu funkcji czynności dnia codziennego do możliwie optymalnego poziomu.

W neurologii pracujemy metodą PNF w stopniu klinicznym.

Wyróżniamy różne rodzaje zaburzeń ruchowych z którymi pracujemy:

  • zaburzenia chodu
  • zmiany pozycji podczas siedzenia, leżenia
  • problemy ortopedyczne u pacjentów z guzem mózgu związane ze stawami
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • spastyczność

Nie leczymy guza, lecz ruchowe konsekwencje jego powstania!