Terapia manualna Briana Mulligana

System Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno- terapeutyczną mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Brian Mulligan opracował, a następnie opublikował zasady stosowania takich technik jak NAG s, SNAG oraz mobilizacje tzw. MWM. Są to techniki działające bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo– mięśniowy.

Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.

Praktyczne zastosowanie koncepcji Briana Mulligana daje terapeutom manualnym wiedzę i doskonałe narzędzie do pracy z pacjentami w z dysfunkcją w obrębie stawów obwodowych i z chorobą krążka międzykręgowego. Techniki terapeutyczne połączone z ruchem dają możliwość stosowania ich u pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych jak i leczonych w trybie ambulatoryjnym.

Atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i terapeuty, oraz stosowanie pozycji obciążenia ciężarem ciała bez uzyskiwania chwilowego obciążenia, co zwykle łagodzi objawy i występuje w innych metodach manualnych. Pacjent nie jest biernie poddawany terapii, lecz aktywnie w niej uczestniczy.

Koncepcja Mulligana zakłada:

  • całkowitą bezbolesność podczas stosowania technik manualnych
  • funkcjonalne obciążenie powierzchni stawowych siłą grawitacji
  • łączenie ruchu biernego, mobilizacyjnego w płaszczyźnie powierzchni stawowych z czynnym ruchem kątowym w tym samym stawie
  • stosowanie docisku na końcu zakresu bezbolesnego ruchu
  • wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń wyżej wymienionej procedury terapeutycznej