Masaż jest jedną z najstarszych sztuk medycznych, był stosowany już w starożytności. Wywodzi się z Chin i Indii, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. W hellenistycznej Grecji i starożytnym Rzymie był popularnym zabiegiem zarówno o znaczeniu leczniczym, jak i przyspieszającym regenerację po wysiłku fizycznym. W XVI wieku Francuzki lekarz Ambroże Pare zauważył, że stosowanie masażu u chorych po operacjach przynosi ulgę. Chirurg ten przeprowadził również badania nad jego leczniczym działaniem i obserwacje zapisał w swojej pracy naukowej.

Dynamicznie rozwijająca się rehabilitacja lecznicza powoduję, że wszelkie metody wspomagania procesu leczenia, a w szczególności zabiegi masażu są bardzo popularne. Mimo ogromnego bumu medialnego w zakresie leczenia farmakologicznego, widać jednak tendencję do korzystania z naturalnych metod przywracania zdrowia.
Masaż jest pewną formą oddziaływania na ustrój człowieka, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki, mięśnie i więzadła, w celu wywołania odczynu i zmian odruchowych.
Biologiczne zmiany w organizmie pod wpływem masażu dzielimy na lokalne i ogólne. Uruchamianie takich mechanizmów podczas zabiegu masażu zależy przede wszystkim od okolicy poddanej zabiegowi i intensywności wykorzystywanych technik.

Lokalnie czyli miejscowo masaż zwiększa przemieszczanie się płynów w układzie naczyniowym. Ułatwia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz limfy w naczyniach chłonnych. Wykorzystywane techniki wytwarzają ciepło, rozszerzając naczynia krwionośne i doprowadzając substancji odżywczych do organizmu.
Działanie ogólne masażu polega na pobudzeniu centralnego układu nerwowego, który działając odruchowo wpływa na wszystkie narządy i układy naszego ustroju.
Techniki manualne zależą w głównej mierze od celu i potrzeb w procesie regeneracji. Dla przykładu: inne techniki wykorzystuje się w masażach relaksacyjnych a inne w leczniczych czy sportowych.
Jednak większość metod i technik wywodzi się z masażu klasycznego.

Wyróżniamy podstawowe rodzaje:

  • Masaż klasyczny
  • Masaż sportowy
  • Masaż relaksacyjny
  • Masaż odchudzający
  • Drenaż limfatyczny

Masaż klasyczny

W zależności od przeznaczenia można wykorzystać w celach ogólnego pobudzenia organizmu lub do relaksacji pacjenta. Jest zabiegiem profilaktycznym w leczeniu wielu chorób związanych z narządem ruchu w ortopedii i neurologii.

Najczęściej masaż klasyczny jest zabiegiem całościowym, czyli obejmującym całe ciało pacjenta, natomiast te częściowe dotyczą głównie zabiegów na wybranych okolicach ciała.

Masaż klasyczny redukuje również dolegliwości bólowe. Działanie odruchowe na układ nerwowy i aktywację układu krążenia reguluje napięcie nerwowe podnosząc próg odczuwania bólu. Typowym zaś zabiegiem leczniczym jest masaż leczniczy.

Masaż sportowy

Podobnie jak klasyczny jest zabiegiem regeneracyjnym, z tą różnicą że sportowy jest bardziej intensywny. Techniki wykorzystywane w tej formie są głębokie i energiczne. Celem masażu sportowego w zależności od potrzeb jest przygotowanie struktur czynnych czyli mięśni i powięzi do intensywnego wysiłku lub jego regenerację.

Głównymi czynnikami branymi pod uwagę przed rozpoczęciem zabiegu są przede wszystkim: rodzaj dyscypliny sportowej pacjenta i konkretne wskazania do masażu sportowego czyli dodatkowe urazy lub stare kontuzje.
Masaż sportowy może być zabiegiem całościowym lub częściowym, w zależności od potrzeb zawodnika i celu jaki sobie założymy w procesie rehabilitacji czy odnowy biologicznej.

Masaż relaksacyjny

Jest pewnego rodzaju formą psychofizycznego odprężenia organizmu. Masaż ten nie koniecznie musi być delikatnym głaskaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy centralny układ nerwowy inaczej reaguje na bodziec zewnętrzny czyli dotyk, intensywność zabiegu jest zawsze dopasowana do każdego pacjenta i jego progu bólowego. Generalnie jednak różni się od innych masaży intensywnością.

Lokalizacja bólu związanego ze stresem i przemęczeniem głównie występuje się w w górnym aktionie mięśnia czworobocznego, mięśniach otrzymujących prawidłową pozycję głowy. Długotrwała praca w stresie i w złych warunkach sprzyja powstawaniu dolegliwości bólowych w obrębie wspomnianych okolic.
Masaż relaksacyjny rozluźnia punkty spustowe działając pośrednio na obwodowy i centralny układ nerwowy. Rozluźnienie i wyciszenie mięśni widoczne jest już podczas prawidłowo przeprowadzonego masażu

Masaż odchudzający

Jest bardzo intensywny, polega na rozbiciu i głębokim rozluźnieniu mięśni i tkanki tłuszczowej przez specjalne techniki masażu. Intensywne techniki polepszają ukrwienie skóry i mięśni, a odpowiednie wyciskanie powodują usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Masaż odchudzający powinien być wspomagany treningiem sportowym.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest to specjalistyczny masaż używany w celu usprawnienia krążenia limfy w ciele człowieka. Polega on na mechanicznym przepychaniu chłonki do ujść limfatycznych. Specjalne techniki masażu jak głaskanie i uciskanie powodują zmniejszenie obrzęków, zwiększenie ruchomości oraz ogólną poprawę w wyglądzie skóry. Biorąc pod uwagę funkcje układu odpornościowego jak: transport wody i soli mineralnych, usuwanie bakterii i branie udziału w reakcjach obronnych organizmu drenaż limfatyczny jest doskonałym zabiegiem wspomagającym po operacjach onkologicznych w mastektomii, po operacjach plastycznych, liposukcji i liftingach.