Masaż

Masaż jest jedną z najstarszych sztuk medycznych, był stosowany już w starożytności. Wywodzi się z Chin i Indii, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. W hellenistycznej Grecji i starożytnym Rzymie był popularnym zabiegiem zarówno o znaczeniu leczniczym, jak i przyspieszającym regenerację po wysiłku fizycznym. W XVI wieku Francuzki lekarz Ambroże Pare zauważył, że stosowanie masażu u chorych po operacjach przynosi ulgę. Chirurg ten przeprowadził również badania nad jego leczniczym działaniem i obserwacje zapisał w swojej pracy naukowej.

Dynamicznie rozwijająca się rehabilitacja lecznicza powoduję, że wszelkie metody wspomagania procesu leczenia, a w szczególności zabiegi masażu są bardzo popularne. Mimo ogromnego bumu medialnego w zakresie leczenia farmakologicznego, widać jednak tendencję do korzystania z naturalnych metod przywracania zdrowia.
Masaż jest pewną formą oddziaływania na ustrój człowieka, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki, mięśnie i więzadła, w celu wywołania odczynu i zmian odruchowych.
Biologiczne zmiany w organizmie pod wpływem masażu dzielimy na lokalne i ogólne. Uruchamianie takich mechanizmów podczas zabiegu masażu zależy przede wszystkim od okolicy poddanej zabiegowi i intensywności wykorzystywanych technik.

Lokalnie czyli miejscowo masaż zwiększa przemieszczanie się płynów w układzie naczyniowym. Ułatwia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz limfy w naczyniach chłonnych. Wykorzystywane techniki wytwarzają ciepło, rozszerzając naczynia krwionośne i doprowadzając substancji odżywczych do organizmu.
Działanie ogólne masażu polega na pobudzeniu centralnego układu nerwowego, który działając odruchowo wpływa na wszystkie narządy i układy naszego ustroju.
Techniki manualne zależą w głównej mierze od celu i potrzeb w procesie regeneracji. Dla przykładu: inne techniki wykorzystuje się w masażach relaksacyjnych a inne w leczniczych czy sportowych.
Jednak większość metod i technik wywodzi się z masażu klasycznego.

Wyróżniamy podstawowe rodzaje:

  • Masaż leczniczy
  • Masaż klasyczny
  • Masaż sportowy
  • Masaż relaksacyjny
  • Masaż odchudzający
  • Drenaż limfatyczny

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to takie działania, które celowo wprowadza się jako element leczenia lub fizjoterapii, aby leczyć lub zapobiegać chorobom, a także zmniejszać nasilenie objawów.

Na czym polega masaż leczniczy? To nic innego jak ręczna, mechaniczna stymulacja tkanek organizmu przez skórę masowanego. Do podstawowych ruchów stosowanych podczas masażu leczniczego należą: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, ucisk, oklepywanie, wibracja i roztrząsanie. Do tego dodaje się w miarę potrzeby inne techniki terapii manualnej, np. mobilizacje, manipulacje, masaż powięziowy czy ucisk punktów spustowych.

Masaż leczniczy – dla kogo jest polecany?

Masaż relaksacyjny czy klasyczny można wykonać bez szczególnych wskazań – na przykład jako formę relaksu. Masaż leczniczy jest natomiast formą terapii, której nie należy stosować bez wyraźnych powodów. Najczęstszymi są:

  • choroby i dysfunkcje narządu ruchu, np. stany po urazach: stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach, 
  • zmiany przeciążeniowe mięśni, stawów, krążków międzykręgowych i innych struktur anatomicznych (mogą one przeciążać się w np. w wyniku długotrwałej pracy siedzącej),
  • przykurcze i zaniki mięśniowe, 
  • zapalenie stawów, mięśni, ścięgien i pochewek ścięgnistych, 
  • zerwanie włókien mięśniowych, 
  • zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, 
  • ból w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu (najczęściej w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa).

W związku z tym, że masaż leczniczy jest wsparciem w terapii chorób, pacjenci potrzebują najczęściej  całej serii – kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu spotkań z masażystą.

Masaż leczniczy Szczecin – gdzie się wybrać?

W przypadku masażu leczniczego niezwykle ważne jest miejsce, do którego się udasz na taką terapię. Tylko profesjonalny, wykształcony i doświadczony masażysta jest w stanie odpowiednio przeprowadzić ten leczniczy zabieg. W Szczecinie na masaż leczniczy zaprasza Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Werakso. Wyspecjalizowani masażyści opracują plan leczenia, a potem z dokładnością i precyzją będą wykonywać masaż.

Masaż leczniczy kręgosłupa a masaż klasyczny – czym się różnią?

Granica między masażem leczniczym a klasycznym jest dość płynna. To z masażu klasycznego wywodzi się większość ruchów, które stosowane są w masażu leczniczym kręgosłupa. Warto jednak podkreślić, że masaż klasyczny ma za zadanie ogólną poprawę samopoczucia klienta, natomiast odmiana lecznicza skupia się na dysfunkcjach i bólach kręgosłupa czy mięśni. Ten typ masażu stosuje się również w celu szybszego powrotu pacjenta do zdrowia po operacjach czy urazach. Masaż klasyczny z reguły nie boli, natomiast leczniczy może być momentami bolesny.

Masaż klasyczny

W zależności od przeznaczenia można wykorzystać w celach ogólnego pobudzenia organizmu lub do relaksacji pacjenta. Jest zabiegiem profilaktycznym w leczeniu wielu chorób związanych z narządem ruchu w ortopedii i neurologii.

Najczęściej masaż klasyczny jest zabiegiem całościowym, czyli obejmującym całe ciało pacjenta, natomiast te częściowe dotyczą głównie zabiegów na wybranych okolicach ciała.

Masaż klasyczny redukuje również dolegliwości bólowe. Działanie odruchowe na układ nerwowy i aktywację układu krążenia reguluje napięcie nerwowe podnosząc próg odczuwania bólu. Typowym zaś zabiegiem leczniczym jest masaż leczniczy.

Masaż klasyczny był wykorzystywany już w starożytnej Grecji. Opiera się on na odpowiednich ruchach rąk, na podkładzie najczęściej z oliwki. Masażysta wykonuje ruchy, które pozwalają na zrelaksowanie się, a co za tym idzie – spadek napięcia mięśniowego. Pocieranie dłońmi w odpowiednich punktach pozwala na poprawienie przepływu krwi i limfy. Działa bezpośrednio na układ nerwowy oraz ludzką psychikę. Odpowiednio wykonany masaż klasyczny pozwala na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami, w tym przede wszystkim napięciami mięśniowymi.

Podobnie jak w przypadku osteopatii, masaż klasyczny ma na celu poprawienie sposobu funkcjonowania układów w organizmie, a także ukojenie psychiki. Zakłada się bowiem, że oba te obszary są ze sobą ściśle powiązane. To właśnie dlatego jedną z najpopularniejszych odmian masażu klasycznego jest wariant relaksujący, przeprowadzany w gabinetach, w których panuje bardzo charakterystyczny klimat.

Kiedy warto postawić na masaż klasyczny?

Masaż klasyczny jest dobrym rozwiązaniem praktycznie dla każdej osoby. Często stawiają na niego ludzie, którzy na co dzień żyją w przewlekłym stresie. W trakcie masowania zwiększa się wydzielanie serotoniny, dzięki czemu organizm może się odprężyć. Taki zabieg wpływa pozytywnie także na kondycję skóry, która staje się jędrniejsza. Regularnie wykonywany masaż klasyczny pozwala na zwiększenie elastyczności mięśni oraz ruchomości stawów.

Masaż klasyczny jest polecany w przypadku:

  • zapalenia stawów, ścięgien i mięśni,
  • przy stłuczeniach i skręceniach,
  • wad postawy,
  • problemów z kręgosłupem,
  • nadwagi,
  • nerwobólów,
  • chorobach związanych z przemianą materii.

Masaż klasyczny może być dobrym wyborem nie tylko w sytuacji, gdy odczuwasz dolegliwości ze strony kręgosłupa czy układu nerwowego. Pozwala na odprężenie się, dlatego przez wiele osób jest on traktowany jako forma relaksu po ciężkim dniu czy tygodniu. Podczas masażu często wykorzystuje się olejki zapachowe, które zapewniają przyjemne doznania węchowe.

Masaż sportowy

Podobnie jak klasyczny jest zabiegiem regeneracyjnym, z tą różnicą że sportowy jest bardziej intensywny. Techniki wykorzystywane w tej formie są głębokie i energiczne. Celem masażu sportowego w zależności od potrzeb jest przygotowanie struktur czynnych czyli mięśni i powięzi do intensywnego wysiłku lub jego regenerację. Odpowiednio przeprowadzany, regularny masaż sportowy pozwala także na zapobieganie zmianom patologicznym, do których mogłoby dojść pod wpływem dużych przeciążeń. Nie dopuszcza on do tzw. przetrenowania, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku profesjonalnych sportowców. Dzięki niemu można ustrzec się przed poważnymi kontuzjami lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Z zabiegów tego typu powinni korzystać zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby uprawiający aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu.

Głównymi czynnikami branymi pod uwagę przed rozpoczęciem zabiegu są przede wszystkim: rodzaj dyscypliny sportowej pacjenta i konkretne wskazania do masażu sportowego czyli dodatkowe urazy lub stare kontuzje. Znaczenie ma też płeć, wiek i poziom wytrenowania. Z tego powodu przed rozpoczęciem masażu specjalista przeprowadza wywiad, który pozwala na dopasowanie odpowiedniej metody pracy do potrzeb danego pacjenta. W trakcie wstępnej rozmowy możliwe jest również poinformowanie masażysty o ewentualnych chorobach czy niedawno przebytych urazach, zwłaszcza tych związanych z aktywnością fizyczną.

Masaż sportowy może być zabiegiem całościowym lub częściowym, w zależności od potrzeb zawodnika i celu jaki sobie założymy w procesie rehabilitacji czy odnowy biologicznej. Fizjoterapeuta podchodzi do problemu każdego pacjenta w sposób indywidualny. Dopasowuje on sposób działania do uprawianej dyscypliny, częstotliwości treningów oraz potrzeb organizmu danej osoby. Masaże sportowe są wręcz obowiązkowe w przypadku osób zajmujących się daną aktywnością zawodowo. To właśnie dlatego profesjonalny masażysta często wchodzi w skład zespołu danego sportowca.

Kiedy najlepiej postawić na masaż sportowy?

Masaż sportowy pozwala na zregenerowanie, a także rozgrzanie mięśni. Z tego powodu dzieli się go na wariant treningowy, przedstartowy i powysiłkowy. Oznacza to, że masaż może być wykonywany na każdym etapie realizowanej aktywności. Jest zarówno uzupełnieniem rozgrzewki, jak i sposobem na szybkie zregenerowanie organizmu po wysiłku fizycznym. Masaż sportowy może być stosowany w połączeniu z innymi technikami odnowy biologicznej. Mowa tu m.in. o kąpielach wodnych, saunie czy kąpielach solankowych. Masaże tego typu są zalecane zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom kochającym aktywność fizyczną.

Masaż relaksacyjny

Jest pewnego rodzaju formą psychofizycznego odprężenia organizmu. Masaż ten nie koniecznie musi być delikatnym głaskaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy centralny układ nerwowy inaczej reaguje na bodziec zewnętrzny czyli dotyk, intensywność zabiegu jest zawsze dopasowana do każdego pacjenta i jego progu bólowego. Generalnie jednak różni się od innych masaży intensywnością.

Lokalizacja bólu związanego ze stresem i przemęczeniem głównie występuje się w w górnym aktionie mięśnia czworobocznego, mięśniach otrzymujących prawidłową pozycję głowy. Długotrwała praca w stresie i w złych warunkach sprzyja powstawaniu dolegliwości bólowych w obrębie wspomnianych okolic.
Masaż relaksacyjny rozluźnia punkty spustowe działając pośrednio na obwodowy i centralny układ nerwowy. Rozluźnienie i wyciszenie mięśni widoczne jest już podczas prawidłowo przeprowadzonego masażu

Masaż relaksacyjny jest odmianą masażu klasycznego. Skupia się przede wszystkim na odprężeniu ciała poprzez redukowanie napięć mięśniowych. Pozwala na wyeliminowanie bólów pleców, karku, szyi oraz barków. Jego dodatkowe działanie to poprawa krążenia i przepływu limfy. Może też wyciszyć, ze względu na relaksujący przebieg i atmosferę panujących w profesjonalnych gabinetach.

Odpowiednio przeprowadzony masaż relaksacyjny obejmuje plecy, ręce, nogi, brzuch, pośladki i klatkę piersiową. Zazwyczaj trwa on co najmniej godzinę. Pomieszczenie, w którym przeprowadza się taki zabieg, jest bardzo klimatyczne. Sprzyja to relaksowi, który jest głównym celem tego rodzaju masażu. Wokół unoszą się piękne zapachy i rozbrzmiewa odprężająca muzyka.

Kiedy warto zdecydować się na masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny jest dobrym wyborem w przypadku osób, które borykają się z ciągłym stresem i uczuciem zdenerwowania. Czynniki te mogą doprowadzić do wystąpienia bólów głowy czy napięcia mięśniowego. Masaż relaksacyjny ma na celu odprężenie i zniwelowanie dolegliwości spowodowanych przewlekłym stresem. Pomaga w przypadku osób przemęczonych i borykających się z problemami ze snem. Oprócz tego jest on polecany, jeśli:

  • czujesz chroniczne bóle pleców, barków lub karku,
  • brakuje Ci energii,
  • jesteś obciążony przewlekłym stresem,
  • masz problemy z nadpobudliwością.

W gabinetach oferujących masaże relaksacyjne często można również skorzystać z dodatkowych usług, które wspierają odprężenie. Mowa tu m.in. o serwowanych napojach wspierających funkcjonowanie organizmu i relaks.

Masaż odchudzający

Jest bardzo intensywny, polega na rozbiciu i głębokim rozluźnieniu mięśni i tkanki tłuszczowej przez specjalne techniki masażu. Intensywne techniki polepszają ukrwienie skóry i mięśni, a odpowiednie wyciskanie powodują usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Masaż odchudzający powinien być wspomagany treningiem sportowym.

Podczas masażu odchudzającego dochodzi do pobudzenia krążenia krwi oraz limfy. W wyniku takiego działania można znacznie skuteczniej pozbyć się toksyn z organizmu. Masaże tego typu są wykorzystywane głównie w przypadku osób, które borykają się z nadmierną tkanką tłuszczową, a także cellulitem. Często jest on wykonywany w towarzystwie preparatów zawierających cenne substancje odżywcze. Pod wpływem ruchów dłoni pobudzających ukrwienie składniki te znacznie lepiej wnikają w skórę. Wpływa to na jej ujędrnienie, a także możliwość szybszego pozbycia się cellulitu i nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Masaż odchudzający dzieli się na kilka typów. Wśród nich można wyróżnić zabiegi na całe ciało, a także na konkretne jego części. Mowa tu o masażu brzucha czy ud. Są to miejsca, w których najczęściej pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej. Często w trakcie wykonywania masażu wykorzystuje się specjalne olejki eteryczne. Pozwalają one na otoczenie danej osoby przyjemnym zapachem, a jednocześnie zapewnić dodatkowe właściwości detoksykujące.

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania masażu odchudzającego. Mowa tu o żylakach, stanach zapalnych, podrażnieniach skóry, poparzeniach skórnych oraz pierwszym trymestrze ciąży. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest więc przeprowadzenie wywiadu ze specjalistą, a także przedstawienie mu szczegółów dotyczących Twojego stanu zdrowia. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się bowiem zrezygnowanie z masażu na rzecz innych metod zrzucenia zbędnych kilogramów.

Kiedy sprawdzi się masaż odchudzający?

Masaż odchudzający to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z nadmierną tkanką tłuszczową lub cellulitem. Musi być on jednak dopełniony odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną oraz piciem dużej ilości wody. Masaż stosowany bez dodatkowych działań nie pozwala bowiem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Przyspiesza jej spalanie w sytuacji, gdy występuje w towarzystwie regularnych ćwiczeń fizycznych. Podstawowy masaż antycellulitowy można wykonać w domu. W przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej znacznie skuteczniejsze są jednak zabiegi realizowane przez specjalistów. Działania w domu, zazwyczaj z wykorzystaniem specjalnych wałków lub rękawic, mogą być uzupełnieniem profesjonalnego masażu w gabinecie.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest to specjalistyczny masaż używany w celu usprawnienia krążenia limfy w ciele człowieka. Polega on na mechanicznym przepychaniu chłonki do ujść limfatycznych. Specjalne techniki masażu jak głaskanie i uciskanie powodują zmniejszenie obrzęków, zwiększenie ruchomości oraz ogólną poprawę w wyglądzie skóry. Biorąc pod uwagę funkcje układu odpornościowego jak: transport wody i soli mineralnych, usuwanie bakterii i branie udziału w reakcjach obronnych organizmu drenaż limfatyczny jest doskonałym zabiegiem wspomagającym po operacjach onkologicznych w mastektomii, po operacjach plastycznych, liposukcji i liftingach.

Drenaż limfatyczny dzieli się na ręczny oraz mechaniczny. Każdy z nich składa się z dwóch faz – przesuwania i odprężenia. W pierwszej z nich dochodzi do przemieszczenia się płynu w kierunku węzłów chłonnych. Następuje to pod wpływem uciskania na tkankę. Faza odprężenia jest natomiast czasem, gdy dochodzi do ponownego napełnienia naczyń limfatycznych. Wykonywanie ruchów w odpowiedni sposób wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. To właśnie dlatego zabiegi tego typu są wykonywane przez profesjonalnych masażystów i fizjoterapeutów. W Szczecinie wykonujemy je w Werakso. Profesjonaliści dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwala na przeprowadzenie drenażu limfatycznego w formie mechanicznej. Wówczas wykorzystuje się głowice, przesuwane przez specjalistę w konkretnych miejscach na ciele.

Kiedy warto skorzystać z drenażu limfatycznego?

Drenaż limfatyczny jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pacjent boryka się z:

  • obrzękami limfatycznymi,
  • obrzękami pourazowymi i pooperacyjnymi,
  • obrzękami tłuszczowymi,
  • obrzękami żylno-limfostatycznymi.

Drenaż limfatyczny w niektórych przypadkach może być stosowany również u sportowców, w ramach regeneracji po wysiłku. W ten sposób organizm może wracać do formy znacznie szybciej. Regularnie przeprowadzany drenaż limfatyczny pozwala również na pozbycie się uczucia ciężkości nóg. Może być on łączony z masażem odchudzającym, zwłaszcza gdy dana osoba boryka się z cellulitem lub chce oczyścić swój organizm z toksyn.

Drenaż limfatyczny przeprowadzony przez dobrego rehabilitanta w Szczecinie pozwala na zauważenie efektów już po kilku wizytach u specjalisty. Trzeba jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Wśród nich można wyróżnić niewyrównaną niewydolność serca, ostre stany zapalne czy złośliwe nowotwory. Jeśli zabieg ma być wykonywany w obrębie szyi i głowy, wśród przeciwwskazań można wyróżnić także nadczynność tarczycy, nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej oraz zaburzenia rytmu serca. To właśnie dlatego przed przeprowadzeniem zabiegu specjalista zadaje pacjentowi pytania, zwłaszcza gdy osoba, która chce skorzystać z drenażu limfatycznego, jest w podeszłym wieku.

Gdzie przeprowadza się masaże?

Aby masaż mógł być skuteczny, konieczne jest przeprowadzenie go w profesjonalnym gabinecie. Takie usługi świadczą masażyści, a także fizjoterapeuci w Szczecinie. Osoby te muszą dysponować wiedzą na temat budowy ludzkiego ciała oraz funkcjonowania poszczególnych układów. Ważne są także umiejętności manualne. Większość zabiegów wykonuje się bowiem z wykorzystaniem wyłącznie ludzkich rąk oraz preparatów zwiększających poślizg na skórze.

Niektóre zabiegi z wyżej wymienionych może wykonać również kręgarz w Szczecinie. Wszystko zależy od tego, jaki cel i które partie ciała obejmują konkretne działania. Trzeba również pamiętać, że takie zabiegi muszą być przeprowadzane regularnie, by możliwe było osiągnięcie pożądanych rezultatów. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku masażu sportowego. Codzienna aktywność fizyczna może bowiem doprowadzić do przetrenowania, dlatego profesjonalnym sportowcom towarzyszy sztab masażystów i fizjoterapeutów, na bieżąco dbających o ich zdrowie.

Wskazania do skorzystania z masażów

Każdy rodzaj masażu ma zupełnie inne działanie na ludzki organizm. Warto skorzystać z takich usług w sytuacji, gdy odczuwasz bóle w okolicach szyi, barków i kręgosłupa. Masaż jest obowiązkowym elementem regeneracji także dla osób, które regularnie i intensywnie trenują. W ten sposób można bowiem uniknąć przetrenowania i poważnych kontuzji.

Wskazaniem do skorzystania z masażu u profesjonalnego fizjoterapeuty może być również ciągłe napięcie. Często ma ono związek ze stresującym stylem życia. Czynnik ten sprawia, że mięśnie w ciele napinają się, a ich rozluźnienie jest możliwe jedynie poprzez uciskanie konkretnych punktów. Wówczas doskonale sprawdzają się masaże relaksacyjne. Towarzyszy im przyjemny zapach, odprężająca muzyka oraz atmosfera, która pozwala na jeszcze skuteczniejsze oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj masażu sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty i przedstawienie mu odczuwanych dolegliwości. Na tej podstawie będzie on mógł dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu do potrzeb danej osoby. Poszczególne typy masażów różnią się bowiem od siebie tym, jakich partii ciała dotyczą, a także wykonywanymi ruchami. W przypadku niektórych zabiegów dopuszcza się też użycie specjalnych głowic – mowa tu np. o masażu antycellulitowym. Zazwyczaj wizyta u specjalisty trwa około kilkudziesięciu minut. Zabiegi typowo relaksacyjne są dłuższe, co pozwala na skuteczniejsze zrelaksowanie się.