Staw skroniowo – żuchwowy

Przeskakiwanie żuchwy

Ten nieprzyjemny objaw przeskakiwania żuchwy podczas czynności dnia codziennego głównie związanych ze spożywanie pokarmów i mową jest często pierwotnie diagnozowany przez lekarza stomatologa. Pacjent najczęściej trafia do dentysty w związku z przeskakiwaniem żuchwy i dolegliwościami w obrębie głowy i szyi.  Objawy te nie zawsze związane są z bólem, ale wywołują u pacjenta dyskomfort podczas spożywania posiłków.

Precyzyjne określenie przyczyn występujących objawów wspomaga proces rehabilitacji. Dużo uwagi podczas badania poświęca się zaburzeniom czynnościowym. Struktury takie jak więzadła, powięź, mięśnie, torebka stawowa, nerwy i naczynia mogą prowokować powstawanie niepokojących objawów.

Dodatkowe objawy towarzyszące:

  • trzeszczenie podczas gryzienia pokarmów
  • ,,blokowanie” się stawu podczas ziewania
  • bolesność mięśni żuchwy podczas gwałtownych ruchów żuchwą

Bóle promieniujące

W fizjoterapii coraz więcej uwagi poświęca się zaburzeniom czynnościowym stawu skroniowo- żuchwowym. Takie struktury jak więzadła, powięź, mięśnie, torebka stawowa i nerwy , mogą prowokować powstawanie niepokojących objawów. Ból często ma charakter rzutowany, promieniujący głównie do ucha lub oka. Dolegliwości nasilają się przy obciążaniu stawu podczas gryzienia pokarmów.

Istotną rolę w profilaktyce zaburzeń ssż odgrywają wady postawy,  zaburzenia czynnościowe i w konsekwencji również strukturalne. Biomechanika stawu skroniowo- żuchwowego może zostać  zaburzona na skutek zmian miejscowych, jak również pochodzących z innych części ciała.

Sztywność żuchwy

Głównymi czynnikami wpływającymi na występowanie zaburzeń w postaci sztywności i ograniczonego ruchu w stawie skroniowo- żuchwowym jest między innymi nierównowaga statyczna miednicy i zwiększone napięcie w obrębie połączenia szyjno- czaszkowego.

Aby staw mógł działać prawidłowo, wszystkie elementy żuchwy muszą znajdować się w odpowiedniej pozycji w spoczynku oraz podczas wszelkich ruchów czynnych. W prawidłowo funkcjonującym ssż siły oddziałujące na staw rozkładają się w sposób optymalny dla wszystkich elementów stawowych. Nie powoduje to przeciążeń i degeneracji w jego obrębie, w konsekwencji zmian morfologicznych żuchwy.

Bóle gałek ocznych

Bóle gałek ocznych i głowy są najczęściej bólami przeniesionymi ze stawu skroniowo- żuchwowego. Przyczynami takiej dysfunkcji mogą być zmiany morfologiczne czyli asymetria w budowie żuchwy, dysfunkcja kręgosłupa, wady postawy czy nieprawidłowe wzorce reagowania na stres.

Żeby leczenie było skuteczne i dawało efekty musimy leczyć przyczynę a nie skutek. Ból gałek ocznych i całej twarzoczaszki jest skutkiem zmian w obrębie SSZ.

Jeśli chodzi o bezpośrednie badanie, to skupiamy się głównie na odwiedzeniu żuchwy, jej torze i ruchach dobocznych.

Bóle podczas jedzenia

Nasilające się bóle szczęki w okolicy uszu podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust są podstawowymi objawami dysfunkcji stawu skroniowo- żuchwowego. Zanim jednak określimy przyczynę dolegliwości przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem i oceniamy postawę ciała. Sprawdzamy ustawienie miednicy i kończyn dolnych oraz tkanki miękkie szyi oraz całego traktu twarzowego.

Współistniejące zaburzenia związane z bólem w obrębie twarzoczaszki i szyi:

  • ,,trzaski’’ stawowe
  • przeskakiwanie głów żuchwy
  • nadmierna ruchomość SSŻ
  •  nieprawidłowe wzorce ruchowe
  •  bóle głowy
  •  karku i pleców