Akupunktura w łagodzeniu nerwicy i depresji

Akupunktura na stres i depresję w gabinecie w Szczecinie

Akupunktura w łagodzeniu nerwicy i depresji

Szybkie tempo życia, nadmiar pracy, wysokie wymagania przełożonych, a do tego próba pogodzenia życia zawodowego z udanym życiem prywatnym stają się coraz częściej przyczynami przewlekłego stresu, nerwic, a nawet depresji. Towarzyszące tym dolegliwościom objawy są bardzo różne, ale tym, co je łączy jest bardzo silny wpływ na codzienne życie osób, które się z nimi borykają. Do skutecznych metod terapii depresji i nerwic zalicza się psychoterapię i farmakoterapię, a coraz częściej jako element uzupełniający – akupunkturę.

Leczenie nerwicy – na czym polega rola akupunktury?

Akupunktura jest metodą leczniczą, polegającą na oddziaływaniu na organizm poprzez wkłuwanie igieł w odpowiednie punkty, tzw. akupunkty. Jej działanie lecznicze polega na wywoływaniu impulsów, czyli reakcji fizykochemicznych przenoszonych drogami autonomicznego układu nerwowego i wzdłuż włókien tkanki łącznej. 

Stosuje się ją w bardzo wielu chorobach, a jednym z obszarów, w których jest skuteczna, są zaburzenia psychosomatyczne: przewlekły stres, depresja, stany lękowe. Akupunktura to także środek wspomagający leczenie nerwicy. Szczecin to miasto, w którym przyjmujemy pacjentów – w naszym Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. 
Leczenie nerwicy w Szczecinie

Akupunktura na depresję i stres – jak to działa?

Depresję leczy się z reguły metodami takimi jak farmakoterapia i psychoterapia, których skuteczność potwierdzają liczne badania. Czasem jednak są one niewystarczające. W ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem w krajach zachodnich cieszą się alternatywne metody terapeutyczne, zwłaszcza akupunktura. W Chinach, Japonii czy Korei stosowana od lat w terapii z powodu objawów i zaburzeń psychicznych (bezsenność, depresja, lęk, reakcja na stres). Antystresowe działanie akupunktury jest tam znane od dawna. Według tradycyjnej medycyny chińskiej odpowiednia stymulacja punktów akupunkturowych może przynosić poprawę w zakresie zdrowia somatycznego i psychicznego.

Obecnie wyjaśnienie tego, jak działa akupunktura w tym zakresie, opiera się na zrozumieniu mechanizmów fizjologicznych. Nakłuwanie określonych punktów pobudza aferentne włókna nerwowe III grupy, które w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego (przede wszystkim w obrębie podwzgórza) stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, m.in.: serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i endorfin. To właśnie dlatego akupunktura może oddziaływać bezpośrednio na patomechanizmy depresji.

Akupunktura na stres – opinie i badania

Stres mogą wywoływać różne wydarzenia życiowe: zarówno obciążająca praca, jak i nieudane relacje, toksyczne związki, a także trudne wydarzenia, takie jak śmierć bliskich, rozwód, zdrada czy utrata majątku. Przewlekły stres prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia, zarówno w jego aspekcie psychicznym, jak i fizycznym. Objawy stresu to bowiem nie tylko niepokój czy problemy z koncentracją, ale również bezsenność, bóle żołądka i głowy, zaburzenia oddychania czy omdlenia i nudności. Brak diagnozy i leczenia prowadzi do przerodzenia się tych objawów w poważne zaburzenia i choroby.

Akupunktura od dawna uważana jest za środek łagodzący stres, a co więcej Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za skuteczną metodę leczniczą wielu chorób, w tym likwidowania bólu różnego pochodzenia. Wpływ akupunktury na regulację stresu (w tym również nerwicy) potwierdzają także liczne badania, przeprowadzane nie tylko w Chinach czy Korei (gdzie tradycyjna medycyna chińska jest znana i stosowana od lat), ale także w innych częściach świata. Badania te przeprowadza się zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach, co pozwala wysuwać coraz więcej trafnych wniosków. 

Akupunktura nie powinna być jedynym środkiem leczniczym w przypadku chorób takich jak depresja czy nerwica, ale może być skuteczną metodą wspomagającą leczenie

Podziel się tym artykułem