Ćwiczenia rozciągające, a fizjoterapia
Dbanie o kondycję swoich stawów, mięśni oraz wykonywanie ćwiczeń rozciągających to ważne elementy wspomagania treningu i profilaktyki. Te elementy pomagają również łagodzić skutki różnorakich przeciążeń. Ćwiczenia rozciągające to bardzo ważny składnik w fizjoterapii.
Dzisiaj stało się bardzo modne szukanie wszelkich aktywności fizycznych. Takich, które możemy wykonywać samodzielnie, wtedy kiedy mamy na to czas. Jogging to jedno z ćwiczeń fizycznych bardzo popularnych w tym czasie.
Bieganie jest o tyle dobre, że można to robić praktycznie wszędzie i o każdej porze. Nie wymaga to również żadnego sprzętu, ani wielkich nakładów finansowych co jest niewątpliwie bardzo dużym plusem. W szkole uczono nas, że zanim rozpoczniemy jakąkolwiek aktywność fizyczną to przed jej zaczęciem powinniśmy się dobrze rozgrzać. Pozwoli to uniknąć kontuzji. Gdy już skończymy biegać, to… No właśnie co wtedy? W tym momencie powinna nastąpić najczęściej zapominana część treningu, czyli rozciąganie.
Jeśli są osoby, które pamiętają o stretchingu, to czy wiedzą one jak to prawidłowo robić? Poniżej przedstawiamy kilka porad.
Wskazówki do bezpiecznego rozciągania
- Przed rozpoczęciem przeczytaj/obejrzyj dokładnie sposób wykonania ćwiczenia,
- Zwróć uwagę na pozycję do wykonywania ćwiczenia,
- Bardzo ważne jest ułożenie całego ciała, a nie tylko rozciąganej części,
- Poświęć trochę czasu na nauczenie się pozycji, a dopiero potem wykonaj dany ruch,
- Nie ciągnij na siłę – ważne jest uczucie rozciągnięcia, które nie sprawia bólu,
- Pośpiech nie jest wskazany – ćwiczenia te należy wykonywać powoli i dokładnie,
- Potrzymaj pozycję przez dłuższy czas, aby dać mięśniom czas na rozluźnienie napięcia i rozciągnięcie się.
Dzisiaj, kiedy to jesteśmy przez większość dnia przykurczeni od siedzenia przy komputerze, czy przy biurku nasze mięśnie niestety cierpią. Dlatego warto jest o nie zadbać poprzez 30 minutową aktywność fizyczną, którą może być na przykład rozciąganie.