Kinezyterapia – leczenie ruchem
Co to jest kinezyterapia?
Kinezyterapia zwana jest inaczej rehabilitacją ruchową. Jest to zespół działań fizjoterapeutycznych wykonywanych metodami leczenia ruchem, stosowanych w chorobach i schorzeniach narządu ruchu. Mowa tu o zespołach bólowych kręgosłupa czy różnych urazach doznanych podczas zajęć i uprawiania sportu. To bardzo istotny element rehabilitacji, który pozwala pacjentom dojść do sprawności po urazach stawów.
Lato to czas, kiedy bardzo często dochodzi do skręceń stawu kolanowego i również stawu skokowego. Istnieje takie mądre powiedzenie „ciało uszkadza się w ruchu oraz leczy się w ruchu”.
Pomimo wygojenia się tkanek miękkich okołostawowych po urazie, często spotykanym problemem jest funkcjonalność stawu oraz brak odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej poprzez zakłócenia propercepcji. Propriocepcja jest zmysłem podświadomego czucia danego odcinku ciała oraz jego ułożenia, napięcia oraz korelacji z innymi częściami ciała w ruchu.
Ćwiczenia stabilizacyjne w kinezyterapii indywidualnej mają za zadanie odtworzyć naturalny program ruchu. Najpopularniejszym ćwiczeniem na tego typu problem jest tak zwany plank– deska wykonywana przodem, tyłem, bokiem. Często w trening wplata się wykroki oparte na pierwotnych wzorcach ruchu. Jeśli do tego dołożone zostaną ćwiczenia jednonóż z ćwiczeniami jednorącz to zostanie stworzony najbardziej efektywny zestaw ćwiczeń, który ma na celu poprawienie stabilizacji. Przez co rozumiemy umiejętność zachowania ciągu ruchu w różnych warunkach podłoża i obciążeń.
Co wchodzi w skład kinezyterapii?
Kinezyterapia wchodzi w skład fizjoterapii oraz rehabilitacji i jest ich integralną częścią. Jej celem jest wsparcie procesu usprawniania pacjenta przy pomocy odpowiednio dobranych wzorców ruchowych oraz prostych ruchów. W skład kinezyterapii wchodzą:
- ćwiczenia bierne, które wykonuje terapeuta, a w których to pacjent nie uczestniczy w sposób czynny;
- ćwiczenia czynne, które wykonuje pacjent pod kierunkiem lub z pomocą rehabilitanta;
- ćwiczenia specjalne, których składową są zarówno ćwiczenia bierne, jak i czynne, wymagające specjalnego prowadzenia; należą do nich na przykład ćwiczenia oddechowe, koordynacyjne czy rozluźniające.
Kinezyterapia miejscowa – co obejmuje?
Kinezyterapia miejscowa oddziałuje na wybrane części ciała, nie zaś na cały organizm. Ćwiczenia stosowane podczas zabiegów działają lokalnie: na określony staw lub grupę mięśni, w których występuje zaburzenie funkcji lub toczy się proces chorobowy. Celem kinezyterapii miejscowej jest przywrócenie jak największej sprawności funkcjonalnej danego obszaru, a jeśli zachodzi taka konieczność – wytworzenie mechanizmów zastępczych na poziomie dysfunkcji konkretnej części ciała.
W skład kinezyterapii miejscowej wchodzą ćwiczenia bierne, czynne, czynno-bierne, samowspomagane oraz oddechowe.
Czym jest kinezyterapia ogólna?
Kinezyterapia ogólna oddziałuje z kolei na cały organizm, a nie konkretny narząd czy mięsień. Jej celem jest przywrócenie lub poprawa wydolności całego organizmu. W wyniku ćwiczeń poprawia się sprawność ogólna, mają więc one za zadanie polepszyć ogólną siłę i wytrzymałość mięśniową, gibkość, koordynację oraz wydolność krążeniowo-oddechową.
Kinezyterapia ogólna obejmuje ćwiczenia ogólnokondycyjne i ogólnorozwojowe, gimnastykę poranną, ćwiczenia w wodzie oraz ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne. Do kinezyterapii zalicza się także gimnastykę korekcyjną i wyrównawczą.
Metody kinezyterapeutyczne
Istnieje wiele metod kinezyterapii. Wszystkie metody bazują na wpływie ruchu na poprawę ruchomości kończyn. Zaliczyć do nich możemy:
- metodę McKenzie – polega na odpowiedniej diagnozie, a następnie wykonywaniu pojedynczych oraz wielokrotnych ruchów w różnych kierunkach oraz pozycjach wyjściowych,
- NDT – Bobath – oparta na ćwiczeniach całego ciała, zamiast tylko wybranych kończyn,
- metodę Vojty – polega n torowaniu odruchów oraz dążeniu do odbudowania utraconych lub zaburzonych wzorców ruchu, naciska się na wybrane strefy stymulacji,
- PNF (Prioproceptive Neuromuscular Facilitation) – oparta jest ona na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w ciągu życia, jest wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych człowieka.
Wraz z rozwojem fizjoterapii prezentowane są nowe metody pracy z pacjentem za pomocą ruchu, dlatego wyżej wymienione stanowią zaledwie mały procent.
Kinezyterapia cena – od czego zależy?
Koszt kinezyterapii zależy przede wszystkim od kwalifikacji i doświadczenia fizjoterapeuty. Najczęściej jeden zabieg to koszt około 250-400 złotych. Wiele osób potrzebuje jednak większej liczby spotkań, dlatego znacznie korzystniej jest skorzystać z pakietu, obejmującego np. 10 wizyt.
Kinezyterapia w Szczecinie
Trening po uszkodzeniach tkanek miękkich oraz po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych jest ważnym elementem. Dlatego jeśli planujemy podjęcie wysiłku należy to skonsultować, ze odpowiednim fizjoterapeutą, takim jak Leszek Werakso. Kinezyterapia jest procesem, który ma za zadanie zrekalibrować cały układ ruchu, dostosować go do nowych warunków pracy uszkodzonej okolicy i doprowadzić do pełnej regeneracji.