Koncepcja Maitland w Fizjoterapii

Koncepcja Maitland Werakso

Koncepcja Maitland w Fizjoterapii

Maitland odnosi się do terapii manualnej zarówno we wstępnych, jak i późniejszych fazach leczenia zaburzeń stawów, mięśni oraz układu nerwowego. Koncepcja ta łączy w sobie indywidualne i specyficzne podejście terapeutyczne oraz kliniczne doświadczenie terapeuty i najnowsze odkrycia naukowe. Przy leczeniu tą metodą wykorzystuje się mobilizację oraz manipulację stawów kończyn i kręgosłupa, a także techniki neurodynamiczne, strechnig mięśni.

Historia koncepcji Maitland

masaz pacjenta

Twórcą tej przydatnej w fizjoterapii koncepcji jest Geoffrey Douglas Maitland. Jej założeniami jest kładzenie nacisku na specyficzny proces myślowy, który wykorzystuje ciągłą ocenę jako rodzaj badania. Według niego rozwiązaniem problemu jest zniesienie odczuć bólowych, wyrównanie napięcia mięśniowego i przywrócenie odpowiedniej ruchomości w stawach. Leczenie kręgosłupa ta metodą bazuje w dużej mierze na pracach szwedzkiego neurochirurga. Badają one zależności pomiędzy ruchami kości i stawów a objawami bólowymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Geoffrey Douglas Maitland już od początku zauważył, jak ważne jest odpowiednio wczesne spisywanie danych o stanie zdrowia pacjentów i tworzenie kompletnych kart medycznych. Na tej podstawie można znacznie skuteczniej analizować dany przypadek i opracować właściwy sposób leczenia. Specjalista nauczał terapii manualnej już w 1954 roku. Przez lata rehabilitant napisał wiele artykułów i innych prac, które w dalszym ciągu stanowią cenne źródło wiedzy dla współczesnych specjalistów.

Istotną częścią w terapii jest przeprowadzenie w jej początkowej fazie szczegółowego wywiadu. Późniejsza ocena badania oraz jego wynik ma wpływ na wybór zabiegu oraz tego jaki typ leczenia będzie zastosowany. Terapia ta jest w pełni bezpieczna dla pacjenta, ponieważ badanie realizowane jest po każdej wykonanej technice.

Odpowiednie rozpoznanie problemu, czyli właściwie postawiona diagnoza to kluczowe kwestie by dana terapia okazała się w pełni skuteczna.

Fizjoterapia łączy w sobie wiele metod badawczych, które umożliwiają dobranie odpowiedniej terapii indywidualnie dla każdego pacjenta oraz zgodnie z jego dolegliwościami.

Jak przebiega badanie z wykorzystaniem metody Maitlanda?

Terapia manualna Maitland musi być przeprowadzana zgodnie z określonym porządkiem. Wymaga ona dużej drobiazgowości, by wykryć wszelkie symptomy wskazujące na konkretną dolegliwość. Po każdej zastosowanej technice pacjent przechodzi kolejne badania, by sprawdzić ich skuteczność i wpływ na ból oraz ruchomość stawów. Na tej podstawie rehabilitant w Szczecinie czy innym mieście może zaplanować dalszy przebieg terapii.

Badanie również składa się z kilku części. Na pierwszym etapie specjalista zaznacza obszar bolesności i częstotliwość odruchów pacjenta w trakcie dotykania danego miejsca. Ma on na celu sprawdzenie, jakie ruchy wywołują ból. Oprócz tego specjalista zbiera także informacje o jego częstotliwości i natężeniu. Są to ważne dane, na podstawie których można opracować dalsze kroki.

Badanie dąży do zakwalifikowania pacjenta do jednej z kilku grup. Wyróżnia się następujący podział ze względu na dolegliwości bólowe:

  • MP – ból pojawiający się tylko po długotrwałym obciążeniu.
  • ROM – stały ból, ale tylko w trakcie wykonywania konkretnych czynności,
  • EOR – ból pojawiający się tylko na końcu zakresu ruchu,
  • SIN – ostry, przewlekły ból, nasilający się nawet przy niewielkim ruchu.

Terapia manualna Maitland bazuje na obserwacjach subiektywnych i obiektywnych. Specjalista kieruje się swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem, ale korzysta również z przyjętych wzorców ruchowych.
Specjalista może wykonać również badania obrazowe i skupić się na powiązaniu otrzymanych wyników z objawami u danego pacjenta.

Terapia manualna metodą Maitlanda

terapeuta nakluwa skore iglami

Jeśli chodzi o usługę, jaką jest terapia manualna, Szczecin to jedno z wielu miast, w którym działają specjaliści w tym zakresie. Ich wiedza pozwala na dobranie odpowiedniej metody działania do problemu danego pacjenta. Po wykonanych badaniach konieczne jest bowiem opracowanie dalszych kroków, by pozwolić na pozbycie się dolegliwości bólowych. Najczęściej stosuje się następujące metody:

  • mobilizacja,
  • manipulacje/

Pierwsza z nich to bierne i rytmiczne ruchy w obrębie aktualnie możliwego zakresu ruchomości. Muszą być one wykonywane delikatnie i z zachowaniem odpowiednich przerw. Ich zakres jest dobierany m.in. na podstawie tego, do jakiej grupy został zakwalifikowany konkretny pacjent.

Leczenie kręgosłupa może bazować również na manipulacjach. Zwykle wiążą się one z większym bólem. To nic innego jak gwałtowny ruch, przekraczający aktualnie możliwy zakres ruchomości. Następuje on bez kontroli pacjenta. Na ogół jednak leczenie zaczyna się od łagodniejszych metod, które pozwalają na poprawienie ruchomości stawów, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla pacjenta.

Jakie są zalety terapii manualnej Maitlanda?

Terapia manualna Maitlanda bazuje przede wszystkim na dyscyplinie i ciągłej kontroli. Rehabilitant w Szczecinie czy innej miejscowości musi stale skupiać się na obserwacji pacjenta, modyfikując wykonywane ruchy zgodnie z jego reakcjami. To swego rodzaju metoda myślenia i działania. Jest ona bardzo uniwersalna, dlatego z biegiem czasu stale się rozwija i jest udoskonalana przez współczesnych rehabilitantów. Zgodnie z jej założeniem pacjent musi być w centrum uwagi.

Zgodnie z założeniem tej metody specjalista musi wiedzieć, kiedy, jak i dlaczego stosuje daną technikę. Oprócz tego powinien on stale ją zmieniać, dopasowując do aktualnych odczuć i stanu zdrowia pacjenta. Nie ma więc jednego przepisu na wykonywanie terapii manualnej opracowanej przez Maitlanda. To specjalista musi reagować na zmieniającą się sytuację, co wiąże się z koniecznością dysponowania bardzo szeroką wiedzą i zdolnościami do skutecznej obserwacji.

Specjalista musi mieć odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, a także na temat symptomów charakterystycznych dla konkretnego schorzenia. Oprócz tego konieczne jest jednak dysponowanie także umiejętnościami obserwacji i odpowiedniego wnioskowania. Metoda Maitlanda opiera się bowiem na myśleniu. To właśnie tym odbiega ona od innych technik leczenia bólów w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to metoda bardzo spersonalizowana, dlatego coraz chętniej korzystaj z nie pacjenci, którzy wcześnie próbowali także innych technik.

Leczenie manualne wg Maitlanda pozwala na ograniczenie środków i czasu niezbędnego do pozbycia się problemu. Na samym początku rehabilitant może bowiem wykluczyć te metody, które na pewno będą nieskuteczne w walce z danym schorzeniem. Wybiera on tylko te techniki, które mają szansę na przyniesienie ulgi i trwałej poprawy ruchomości stawów oraz mięśni.

Podziel się tym artykułem