Terapia manualna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Terapia manualna jest wykorzystywana głównie w przypadku zaburzeń narządu ruchu. Polega ona na wykorzystaniu przede wszystkim ruchów wykonywanych dłońmi specjalisty. Na tej podstawie może on rozluźniać napięcia i przywracać prawidłową fizjologię. W terapii manualnej wykorzystuje się wiedzę z zakresu chirurgii, geriatrii, traumatologii, neurologii oraz pediatrii.
Terapia manualna, jak sama nazwa mówi, bazuje na ruchach dłońmi specjalisty, a także działaniach manipulacyjnych. Zazwyczaj jej przeprowadzaniem zajmują się profesjonalni fizjoterapeuci.
Terapia manualna - kiedy pomaga?
Terapia manualna jest zalecana zwłaszcza w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu nerwowego i kostno-stawowego. Mogą to być zarówno proste, jak i bardziej złożone problemy obejmujące co najmniej kilka organów. Najpowszechniejsze problemy, z którymi można poradzić sobie z wykorzystaniem terapii manualnej, to:
- drętwienie ciała,
- drętwienie palców,
- napięcia wynikające ze stresu,
- stany przeciążeniowe tkanek,
- wady postawy,
- częstomocz,
- bóle migrenowe,
- bóle stawowe kończyn górnych i dolnych,
- rwa kulszowa,
- bóle mięśni,
- zaburzenia napięcia mięśni w okolicach miednicy,
- chroniczne bóle karku,
- zaburzenia snu.
Terapia manualna jest elementem osteopatii, czyli metody leczenia różnego rodzaju problemów zdrowotnych w sposób holistyczny, z wykorzystaniem rąk.
Innym, równie powszechnym zastosowaniem terapii manualnej jest również leczenie rwy kulszowej. Regularnie przeprowadzane zabiegi pomagają w walce z dolegliwościami, często bez konieczności wykonywania bardziej inwazyjnych operacji. Skuteczność osteopatii jest potwierdzona poprzez wyniki różnych badań naukowych, które wykazują, że taka metoda może być pomocna w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości.
Jak wygląda terapia manualna?
Terapia manualna bazuje na wykonaniu specjalnych testów prowokacyjnych. Pozwalają one na odnalezienie przyczyn konkretnych dolegliwości i ustalenie, jak bardzo zaawansowany jest dany problem. Następnie specjalista może opracować odpowiednią metodę działania.
Dokładny przebieg terapii manualnej zależy przede wszystkim od wybranej metody. Wśród dostępnych opcji pojawiają się:
- terapia tkanek miękkich – polega na odpowiednich ruchach w obrębie powięzi, mięśni i sąsiadujących stawów,
- metoda Kaltenborna – to ortopedyczna terapia manualna, polegająca na stosowaniu technik w obrębie kręgosłupa, mięśni, układu nerwowego i stawów obwodowych,
- FDM – wyróżnia siedem głównych dystorsji powięzi; zwykle jest to metoda dość bolesna, jednak wykazuje się ona dużą skutecznością,
- Metoda Maitlanda – bazuje na wykonaniu badania, terapii oraz późniejszej oceny; po zakończeniu terapii pacjent ma za zadanie stwierdzić, czy dalej odczuwa dolegliwości – jeśli tak, terapia jest kontynuowana.
Na ogół wizyta u specjalisty w Szczecinie rozpoczyna się od wywiadu, a następnie badania wstępnego. Zazwyczaj pacjent leży na kozetce, co ułatwia diagnostykę. W trakcie terapii specjalista naciska w określone tkanki ciała, mając na celu ich rozluźnienie i złagodzenie dolegliwości bólowych. Niekiedy w trakcie zabiegu wykorzystuje się też manipulację i mobilizację.
W trakcie wizyty w Szczecinie specjalista może też podpowiedzieć pacjentowi, jak prawidłowo dbać o swoje zdrowie w domu. Wykluczenie szkodliwych nawyków pozwala bowiem na uniknięcie niektórych dolegliwości i polepszenie efektów terapii. Zwykle, aby terapia była skuteczna, występuje konieczność odbycia co najmniej kilkunastu wizyt, w zależności od specyfiki problemu oraz wybranej metody pracy.
Cele terapii manualnej
Terapia manualna ma na celu zniesienie blokad ze strony mięśni, stawów i nerwów. Pozwala również na przywrócenie odpowiedniej fizjologii i prawidłowych zależności pomiędzy poszczególnymi układami. Do najważniejszych celów terapii manualnej można zaliczyć:
- poprawę snu,
- poprawę postawy ciała,
- zwiększenie ruchomości ramion i kręgosłupa,
- zmniejszenie bólów głowy, mięśni i stawów.
Podobnie jak osteopatia, terapia manualna pozwala na holistyczne spojrzenie na ludzki organizm. Jeden uraz może bowiem spowodować wystąpienie kolejnych problemów zdrowotnych. Specjalista dokładnie diagnozuje problem i przeprowadza badania, które pozwalają na potwierdzenie specyfiki danego problemu oraz opracowanie odpowiedniej metody pracy.
W naszym gabinecie Werakso w Szczecinie korzystamy z terapii manualnej w celu zmniejszenia i zniwelowania dolegliwości bólowych u pacjentów.
Przeciwwskazania do zastosowania terapii manualnej
Istnieją również przeciwwskazania, które uniemożliwiają zastosowanie terapii manualnej u pewnej grupy pacjentów. Na ogół jest to jednak metoda bardzo bezpieczna i uniwersalna. Pozwala na stosowanie w przypadku większości osób. Wśród przeciwwskazań można natomiast wyróżnić takie przypadki, jak osłabienie struktury kostnej, w tym złamania i pęknięcia. Pacjent biorący udział w terapii manualnej nie może mieć również osteoporozy. W innym przypadku ruchy dłoni specjalisty mogą spowodować problemy w obrębie układu kostnego.
Inne przeciwwskazania do zastosowania terapii manualnej to ciąża lub problemy z krzepliwością krwi. O takich stanach należy poinformować specjalistę już w trakcie wstępnego wywiadu.