Terapia manualna kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa – czym jest?

terapia manualna kręgosłupa szczecin

Terapia manualna kręgosłupa to metoda diagnostyki i leczenia schorzeń narządu ruchu bazująca na technikach manualnych, czyli wykorzystujących pracę dłoni terapeuty. Mają one zastosowanie w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa. W odróżnieniu od tzw. kręgarstwa (chiropraktyki) bazują na solidnych podstawach naukowych, w szczególności znajomości anatomii i fizjologii. Tak pojęta terapia manualna kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego jest w pełni bezpieczna.

 

Jakie są wskazania do terapii manualnej kręgosłupa?

Terapię manualną kręgosłupa w Szczecinie w Werakso proponujemy pacjentom, którzy skarżą się na bóle pleców, sztywność karku czy „rwanie” w krzyżu. Dolegliwości te powiązane są z przeciążeniami, urazami lub innymi patologiami w różnych odcinkach kręgosłupa, które wystąpiły:

  • po wypadkach komunikacyjnych, kontuzjach sportowych itp.
  • po zabiegach chirurgicznych,
  • na skutek zmian zwyrodnieniowych,
  • w związku z siedzącym trybem życia albo pracą w wymuszonej pozycji,
  • w związku z wadami postawy,
  • w przebiegu schorzeń neurologicznych (np. udarów),
  • w przebiegu chorób nowotworowych.

Zabiegi skoncentrowane na kręgosłupie mogą okazać się pomocne także w leczeniu dolegliwości na pozór niezwiązanych ze zmianami w jego obrębie. Często okazuje się, że poprzez np. terapię manualną kręgosłupa szyjnego znosimy przyczynę nawracających bólów głowy albo drętwienia ręki.

Na czym polega terapia manualna kręgosłupa?

Podstawą terapii manualnej kręgosłupa w Szczecinie w Werakso jest diagnostyka, która obejmuje:

  • wywiad z pacjentem (może dotyczyć nie tylko zgłaszanych objawów, ale też stylu życia, charakteru pracy i innych kwestii, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia rozpatrywany w ujęciu holistycznym),
  • badanie fizykalne (czyli ocenę wizualną, badania palpacyjne, różnego typu testy dotyczące biomechaniki kręgosłupa),
  • diagnostykę obrazową (specjalista może zlecić np. wykonanie rezonansu magnetycznego wybranej okolicy ciała).

Terapia manualna to seria zabiegów, których liczba zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykle potrzebna jest seria kilku spotkań, ale zdarza się, że efekt pożądany efekt terapeutyczny można osiągnąć po jednym zabiegu. Terapia manualna kręgosłupa najczęściej prowadzona jest na specjalnym stole, na którym pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Podczas zabiegu terapeuta wykonuje dłońmi (czasem też np. przedramieniem) określone ruchy – może to być lekki dotyk, ucisk, uchwyt czy manipulacja. Specjalista oddziałuje tkanki miękkie w okolicy zmienionego chorobowo obszaru (czyli skórę, mięśnie, ścięgna, więzadła), a pośrednio także na układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny.

Które metody terapii manualnej stosuje się w leczeniu kręgosłupa?

Istnieje wiele metod terapii manualnej, które można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach. Wysoką skuteczność wykazują m.in.:

Wyżej wymienione metody zostały omówione na odpowiednich podstronach naszego serwisu.

Jakie są efekty terapii manualnej kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego…?

Niezależnie od tego, na czym dokładnie polega terapia manualna kręgosłupa, w każdym przypadku służy ona lepszemu odżywieniu i dotlenieniu tkanek, przyspieszeniu procesów ich regeneracji i przywróceniu fizjologicznej równowagi w danym obszarze ciała (np. poprzez przywrócenie fizjologicznego położenia określonym strukturom czy zniesienie nadmiernego napięcia mięśniowego). Rezultatem terapii manualnej kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego może być:

  • złagodzenie, a nawet zniesienie bólu (zarówno ostrego, jak i przewlekłego),
  • zwiększenie zakresu ruchu,
  • wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych,
  • korekcja wad postawy.

Prowadzona w Werakso w Szczecinie terapia manualna kręgosłupa w większości przypadków pozwala uniknąć przewlekłej, działającej wyłącznie objawowo farmakoterapii, a także inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Czy istnieją przeciwwskazania do terapii manualnej kręgosłupa?

W Werakso w Szczecinie terapię manualną kręgosłupa poprzedzamy zawsze kwalifikacją do zabiegu, która służy przede wszystkim wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich m.in. zaawansowana osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi, świeże urazy, choroby skórne w obszarze zabiegu, aktywne nowotwory, ciąża. Choć zastosowanie terapii manualnej w wymieniony okolicznościach może być dla pacjenta ryzykowne, generalnie opisywane metody należą do bardzo bezpiecznych i nie mają negatywnych skutków ubocznych.