Przeciążenie pasma biodrowo piszczelowego u biegaczy ITBS
Pasmo biodrowo – piszczelowe stanowi boczną część powięzi szerokiej, która obejmuje mięśnie uda. To nieelastyczna, kolagenowa struktura o szerokości ok. 6 cm, rozciągnięta pomiędzy górną częścią miednicy, a stawem kolanowym. Pasmo wpływa na funkcjonowanie zarówno stawu biodrowego, jak i kolanowego.
Czym jest syndrom pasma biodrowo-piszczelowego ITBS
Zespół pasma biodrowo – piszczelowego to dolegliwość dotykająca przede wszystkim biegaczy długodystansowych, ale również osoby aktywne fizycznie, u których występuje wzmożona praca prostowników oraz odwodzicieli stawu biodrowego (piłkarze, kolarze). Uaktywnia się najczęściej w momencie rozpoczęcia przygody z bieganiem, w wyniku niedostosowania obciążeń do swoich możliwości lub u sportowców znacznie zwiększających intensywność i objętość treningu.
Objawy przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego
Kontuzja objawia się bólem i dyskomfortem po bocznej stronie kolana. Dolegliwości nasilają się w momencie zgięcia stawu kolanowego do 30 stopni i maleją podczas wyprostu. Kontynuacja aktywności fizycznej jest znacznie ograniczona, a każdorazowa próba jej podjęcia kończy się pogłębieniem urazu.
Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo. Ból w bocznym przedziale kolana jest trudny do zlokalizowania. W miarę nasilania się problemu, ból staje się coraz bardziej uciążliwy. Zazwyczaj początek treningu odbywa się bez bólu, ale pojawia się on szybko po przebiegnięciu kilku kilometrów i zmusza do zejścia z trasy.
Najbardziej charakterystyczną dolegliwością przy przeciążeniu pasma biodrowo – piszczelowego jest pojawianie się bólu przy chodzeniu po schodach prze dwa-trzy dni po treningu. Spowodowane jest to napinaniem mięśnia pośladkowego wielkiego przy siłowym wyproście biodra.
Bardzo częstym błędem jest kontynuowanie biegu pomimo bólu – czyli tak zwana próba rozbiegania go. Jest to najgorsze rozwiązanie. W przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z pasmem biodrowo-piszczelowym, istnieje bardzo minimalna szansa na to, że po przebiegnięciu kilku kilometrów znikną one same.
Pasmo biodrowo-piszczelowe – rehabilitacja
Kiedy już uda się opanować stan zapalny i dolegliwości bólowe przychodzi czas na główną pracę fizjoterapeutyczną. Fizjoterapeuta koryguje przykurcze mięśniowo-powięziowe. często nazywa się ten etap rozciąganiem pasma. Biorąc pod uwagę fakt masywnej budowy pasma biodrowo-piszczelowego i powięzi szerokiej, możliwości skutecznego ich rozciągnięcia są ograniczone. Terapia ma na celu głównie przywrócenie ruchomości pasma. W tym celu stosuje się metody terapii manualnej takie jak: taping. Bardzo ważnym elementem terapii jest rozciąganie przykurczonych grup mięśniowych oraz ćwiczenie prawidłowych wzorców ruchowych.
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to typowa dolegliwość biegaczy. Chociaż ból lokalizuje się po bocznej stronie stawu kolanowego, to jego przyczyny zazwyczaj leży poza kolanem. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości ustępują po kilkutygodniowym leczeniu fizjoterapeutycznym.
W naszym gabinecie fizjoterapeutycznym Werakso w Szczecinie uczymy specjalnych technik rozciągania, aby pomóc w tym typowym dla biegaczy schorzeniu.