Terapia manualna Briana Mulligana – metoda używana w fizjoterapii
Aby leczenie fizjoterapeutyczne było skuteczne konieczne jest używanie kilku metod badawczych. Mogą one umożliwić skuteczne leczenie schorzenia danego pacjenta. System Briana Mulligana jest specjalistyczną metodą diagnostyczno – terapeutyczną, w której wykorzystuje się mobilizację stawową połączoną z ruchem. Brian Mulligan opracował takie techniki, które działają bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo – mięśniowy.
Współczesna fizjoterapia ulega ciągłemu rozwojowi i stale wprowadza wiele elementów, które sprawiają, że staje się ona jeszcze dokładniejsza. Właśnie po to powstają nowe techniki oraz metody, by została jeszcze bardziej podniesiona efektywność zabiegu. Koncepcja Mulligana opiera się na wielu zasadach.
Metoda ta cały czas się rozwija, a dzieje się to wraz z postępem medycyny. Koncepcja ta ma cechy wspólne z innymi technikami. Jednak ma ona w sobie pewne nowatorskie cechy, czyli połączenie biernego ruchu wykonywanego przez terapeutę oraz ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.
Terapia manualna Mulligana zawiera w sobie 150 różnych technik, a ich nazwy określają lokalizację oraz sposób wykonania. Techniki stosowane na kręgosłupie szyjnym to: NAG – naturalne ślizgi oscylacyjne, SNAG – mobilizacje z ruchem w odcinku szyjnym kręgosłupa, SMWAM – mobilizacje stawów szyi z ruchem ramienia.