Chód w wybranych schorzeniach układu nerwowego

Schorzenia układu nerwowego a chód

Chód w wybranych schorzeniach układu nerwowego

Chód jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywności kojarzącą się z człowiekiem. Każdego dnia pokonujemy mnóstwo kroków. Niestety z chodem związane są również różnego typu schorzenia.

Pierwszym z takich schorzeń jest choroba Parkinsona. W tej chorobie długość kroku ulega znacznemu skróceniu (pacjent chodzi drobnymi kroczkami), środek ciężkości zostaje przesunięty do przodu, stąd pochylenie i usztywnienie tułowia. Zanikają współruchy kończyn górnych, a pacjent ma problemy z zatrzymaniem się na dane mu polecenie.

Kolejnym ze schorzeń jest zapalenie nerwu kulszowego. By móc zapobiec naciągnięciu nerwu i zmniejszyć dolegliwości bólowe, chory porusza się na palcach bolącej kończyny dolnej, stopa ustawiona jest w zgięciu podeszwowym, kończyna zgięta w stawie kolanowym i biodrowym. Zaś faza podporu chorej nogi zredukowana jest do minimum.

Chód antalgiczny

Chód antalgiczny inaczej zwany jest chodem przeciwbólowym, może być on spowodowany różnymi schorzeniami np.: urazem kończyny, procesami zapalnymi, czy też zapaleniem nerwów. Podczas takiego bólu chory skraca fazę podporu na chorej kończynie przenosząc szybko ciężar ciała na kończynę zdrową. Występuje wówczas utykanie.

Uszkodzenie móżdżku

Następne schorzenie związane z chodem to uszkodzenie móżdżku. Charakterystycznymi objawami dla tego ubytku jest brak zborności i zaburzenia koordynacji ruchowej. Chory chodzi na poszerzonej podstawie oraz ma problemy z utrzymaniem równowagi, jego chód jest chwiejny. Tego typu chód nazywany jest „chodem marynarskim”

Podziel się tym artykułem