Jaki fotel biurowy będzie najbardziej odpowiedni?

Wybór najlepszego fotela biurowego

Jaki fotel biurowy będzie najbardziej odpowiedni?

Specyfika pracy wielu z nas dzisiaj przewiduje długie godziny spędzane w pozycji siedzącej, często przed ekranem komputera. Wiąże się to niestety z  coraz częstszym występowaniem schorzeń związanych z siedzącą pracą. Największy wpływ na poczucie komfortu przed komputerem ma fotel. Dzisiejszy rynek obfituje w różnego rodzaju fotele biurowe, a wybór właściwego spełniającego oczekiwania pracownika stanowi duże wyzwanie.

Przed zakupem fotela należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą mieć wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo pracy podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej.

Dlaczego odpowiedni fotel w biurze jest tak ważny?

Fotel podczas pracy przy komputerze ma pomóc w utrzymaniu bezpiecznej postawy ciała, która wyeliminuje długotrwałe napięcie tych samych grup mięśniowych. Właśnie przez nadmierne napięcie tych samych mięśni prowadzi do występowania dolegliwości bólowych, przez co znacznie obniża to komfort pracy.

Źle dobrany fotel może również utrudniać utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych ze względu na występowanie stałego ucisku na uda.

Cechy dobrego fotela biurowego

Przy pracy biurowej standardem stały się fotele na kółkach, obrotowe oraz z regulacją wysokości i z podłokietnikami.

Jezdna podstawa fotela pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Możliwość wykonania obrotu wraz z fotelem zwiększa bezpieczeństwo, gdy istnieje konieczność sięgnięcia do elementów znajdujących się poza zasięgiem w pozycji podstawowej.

Odpowiedni dla pracy przy komputerze fotel powinien także posiadać regulację wysokości. Dzięki takiej możliwości dostosowujemy wysokość siedziska względem powierzchni biurka oraz zapewniamy prawidłowe ułożenie stóp na podłodze.

Miejsce do siedzenia na fotelu powinno posiadać spadek w zakresie 3-5 stopni w kierunku oparcia.

Oparcie fotela odgrywa jedną z ważniejszych funkcji – służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie autonomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane może spowodować pogłębienie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Najbardziej optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni. Jeśli dany model fotela posiada regulację kąta odchylenia całego oparcia, jego krzywizn, a także zagłówka to warto ten model zakupić. Dobranie fotela pod względem oparcia powinno być zgrane ze wzrostem osoby, która będzie go użytkowała.

Z punktu widzenia użytkownika materiał z jakiego jest wykonane siedzisko oraz oparcie jest bardzo istotny. Do wyboru mamy skórę naturalną, ekologiczną, ale także tkaninę, czy też plastik. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Skóra oraz materiały plastikowe są najbardziej higieniczne ze względu na łatwe utrzymanie powierzchni w czystości. Niestety minusem jest to, że utrudniają one odprowadzanie ciepła i „zwiększają” temperaturę ciała podczas występowania wysokich temperatur w pomieszczeniu. Fotele wykonane z tkanin posiadają lepszą wentylację, jednak utrzymanie ich w czystości jest trochę trudniejsze.

Fotel to bardzo istotny element dobrze wyposażonego stanowiska komputerowego. Przy wyborze całego wyposażenia biurowego ważne jest by kierować się zasadami ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podziel się tym artykułem