Bóle kręgosłupa
Pacjent zgłaszający się do gabinetu rehabilitacji liczy na szybką pomoc, kiedy cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Ból może mieć wiele przyczyn w zależności od lokalizacji i rodzaju dolegliwości.
Poprzez szczegółowy wywiad i badanie funkcjonalne szukamy przyczynę bólu kręgosłupa. Skutek, który najczęściej jest widoczny po wykonaniu kilku testów wskazuje i określa główną przyczynę powstałego bólu
Rozpoczęcie terapii odbywa się w każdym etapie bólu kręgosłupa. Przyjmujemy pacjentów w fazie ostrej jak również w początkach objawów klinicznych.
Skutecznie radzimy sobie z takimi problemami jak:
- leczenie rwy kulszowej – stan ostry!
- rwa udowa
- rwa barkowa
- zapalenie krążka międzykręgowego
- zespół przeciążeniowo- bólowy
- blokada segmentu kręgosłupa
- zmiany zwyrodnieniowe (takie jak dyskopatia lędźwiowa)
- ograniczenie ruchomości
- kręgozmyk
- mrowienia do kończyn
- zaburzenia funkcji mięśni
- zaburzenia czucia
- kręcz szyjny
- zespół lędźwiowy
- uraz szyjny – smagnięcie biczem
Bóle rzutowane
Bóle rzutowane inaczej ,,przeniesione” to takie które są odczuwalne w innym miejscu niż źródło powstania. Powstają w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych unerwiających kręgosłup.
Bóle rzutowane w terapii manualnej są najczęściej skutkiem a nie przyczyną. Do lokalizacji przyczyny bólu niezbędna jest dobra znajomość unerwienia kręgosłupa, jego połączeń i Centralnego Układu Nerwowego (CUN).
Najczęstsze dolegliwości z którymi sobie radzimy:
- rwa kulszowa z bólem w kończynie dolnej,
- rwa barkowa z bólem łokcia i ramienia,
- promieniowane bólu do rąk,
- bóle potylicy,
- bóle w pachwinach.
Rehabilitacja kręgosłupa w stanach pooperacyjnych
Czy operacja kręgosłupa jest konieczna? Są sytuacje w których nie ma innej możliwości i operacja jest jedynym wyjściem. Najczęściej decyzję o operacji podejmuje lekarz neurochirurg, jednak ostateczną zgodę musi wyrazić pacjent. W większości przypadków nawet stany zakwalifikowane do zabiegów operacyjnych mogą być skutecznie leczona poprzez nowoczesne metody terapii manualnej, rehabilitacji kręgosłupa czy osteopatii. W wielu sytuacjach, nawet przy bardzo ostrych objawach bólowych, przyczyna może być skutecznie wyleczona bez najmniejszej konieczności zabiegu chirurgicznego.
Rehabilitację pooperacyjną kręgosłupa można rozpocząć jeszcze przed ściągnięciem szwów chirurgicznych kilka dni po operacji.
Przyjmujemy pacjentów po następujących zabiegach operacyjnych:
- nukleoplastyce
- endoskopowym usunięciu krążka
- usunięciu krążka ze stabilizacją
- artroplastykach
- stabilizacjach kręgozmyku
Terapia manualna kręgosłupa a wady postawy
Przyczyna występowania wad postawy kręgosłupa nie jest do końca rozpoznana. Głównymi czynnikami wywołującymi wady postawy u człowieka, to przede wszystkim spadek aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia.
Winą za powstawanie wad postawy kręgosłupa obarcza się również złe żywienie dzieci i młodzieży, ubogie w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju kośćca, szczególnie ważne w fazie jego silnego rozwoju i wzrostu.
Kluczową rolę w określeniu wady kręgosłupa czy tułowia jest odpowiednia diagnostyka polegająca na obserwacji, wywiadzie i badaniu palpacyjnym.
Do najczęstszych wad postawy kręgosłupa należą:
- plecy okrągłe,
- plecy wklęsłe,
- plecy płaskie,
- trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa – skolioza.
Do niewielkich odchyleń można zaliczyć małego stopnia:
- odstawanie łopatek,
- asymetrię barków,
- asymetrię żeber i klatki piersiowej.
W procesie terapeutycznym wykorzystywana jest głównie terapia manualna, trening posturalny nowoczesnymi metodami, polegający na wzmocnieniu wszystkich mięśni głębokich odpowiedzialnych za prawidłową postawę.
Nowotwory kręgosłupa
Przerzuty do kręgosłupa są najczęstszym nowotworem w obrębie kręgosłupa – występują 20 razy częściej niż pierwotne nowotwory kręgosłupa. Możemy podzielić je na guzy zewnątrzoponowe i śródrdzeniowe. Przerzuty do kręgosłupa najczęściej spotykane są u osób w wieku 40-70 lat. Przerzuty umiejscowione są w odcinku piersiowym, rzadziej lędźwiowym a najrzadziej w szyjnym.
Ból jest najczęstszym objawem i występuje u 90% chorych. Drugim objawem są zaburzenia neurologiczne, osłabienie i ciężkość w kończynach.
Rozrastający się nowotwór powoduje uciski nerwowe i zazwyczaj wymaga leczenia chirurgicznego.
Do diagnostyki zmian w kręgosłupie stosujemy badania obrazowe:
- tomografia komputerowa
- rezonans magnetyczny.
Nowoczesne metody rehabilitacji nie leczą nowotworów, ale przywracają sprawność pooperacyjną wykorzystując silniejsze obszary ciała do pracy nad słabszymi.
Masaż kręgosłupa Szczecin
Masaż kręgosłupa wykonywany przez fizjoterapeutę w Werakso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu pacjenta. Masaż może pomóc w złagodzeniu bólu kręgosłupa, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Fizjoterapeuta skupia się na obszarach, które są źródłem bólu i wykorzystuje różne techniki masażu, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe, rozluźnić tkanki i poprawić krążenie krwi.
Poprzez rozluźnianie spiętych mięśni i więzadeł, masaż kręgosłupa może zwiększać elastyczność i zakres ruchu w obrębie kręgosłupa. To może być szczególnie korzystne dla osób z ograniczoną ruchomością kręgosłupa lub po przebytych urazach. Masaż kręgosłupa może być skutecznym elementem rehabilitacji po urazach kręgosłupa lub operacjach. Fizjoterapeuta dostosowuje techniki masażu do potrzeb pacjenta i pomaga w przywracaniu pełnej funkcji kręgosłupa.
Wykonanie masażu kręgosłupa zwiększa przepływ krwi do obszarów kręgosłupa, co przyspiesza procesy gojenia i zapewnia lepsze zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen. To procedura dostosowywana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.