Fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Ciąża to jeden z ważniejszych momentów w życiu kobiety, podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie. To czas, kiedy organizm przechodzi w ciągu dziewięciu miesięcy szereg przemian, tak żeby zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwijającego się płodu. Zmiany w obrębie kręgosłupa często przyczyniają się do wzmożonego napięcia w obrębie mięśni i więzadeł. Może to powodować dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i sztywności oraz bóle promieniujące do kończyn.

Najczęstsze dolegliwości w ciąży

Kobiety w ciąży najczęściej zmagają się z takimi dolegliwościami jak: bóle kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie mięśni szyi i barków, bóle promieniujące wzdłuż pośladka i kończyny dolnej, bóle w obrębie miednicy, obrzęki rąk i nóg, drętwienie palców, ból w obrębie stawów kolanowych i biodrowych podczas dłuższej aktywności lub staniu.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma przeciwwskazań do umiarkowanej aktywności fizycznej. Badania naukowe wskazują na to, że wydolność kobiety ciężarnej jest na poziomie kobiety nie będącej w ciąży. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży stwarzają warunki do prowadzenia regularnej aktywności fizycznej – pozwala to na ograniczenie w jak największym stopniu różnych dolegliwości.

W związku z licznymi zmianami ważnym aspektem jest odpowiednie dobranie aktywności, która ukierunkuje poprawę statyki ciała. W zależności od tego jakie są możliwości fizycznych oraz tego w jakim stopniu wyglądała wcześniej aktywność kobiety. Wprowadza ćwiczenia w pełnych zakresach, ćwiczenia uelastyczniające mięśnie brzucha oraz mięśnie w obrębie kręgosłupa, ale również ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

Rehabilitacja w ciąży

Fizjoterapia kobiet w ciąży to istotna kwestia – ważne są również wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Wprowadzenie aktywności fizycznej i ukierunkowanych ćwiczeń powoduje redukcję objawów bólowych.

Najbardziej doskwierającymi dolegliwościami w tym okresie są:

  • ból pleców, 
  • obrzęki kończyn, 
  • nietrzymanie moczu,
  • rozstępy.

Nasilają się zwłaszcza w drugim trymestrze i wraz z dalszym postępem ciąży – jest to związane z naturalnymi zmianami fizjologicznymi w organizmie kobiety.

Zalety fizjoterapii ciężarnych dotyczą skutecznego łagodzenia bólu, zmniejszenia obrzęków czy łagodzenia dyskomfortu. W trakcie sesji fizjoterapeuta ma również okazję do tego, aby poinstruować pacjentkę w zakresie profilaktyki dolegliwości bólowych i zaproponować zestaw ćwiczeń do samodzielnego stosowania.

Przyczyny bólów ciążowych z perspektywy fizjoterapeuty

Bóle kręgosłupa w tym okresie to przede wszystkim wynik powiększającego się brzucha kobiety, a więc zmiany środka ciężkości jej ciała. Kręgosłup nie potrafi w tak szybkim tempie dostosować się do zmian, stąd pogłębiające się dolegliwości. Kiedy do fizjoterapeuty w ciąży należy się udać? jak najszybciej po wystąpieniu objawów.

Długotrwałe przeciążenie i ból mogą prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała, a w konsekwencji zwiększenia naturalnego wygięcia u dołu pleców. Kobiety w ciąży najczęściej przychodzą do gabinetu z bólem właśnie w obszarze odcinka lędźwiowego. 

W okresie dziewięciu miesięcy aparat mięśniowo-więzadłowy kręgosłupa kobiety jest mocno obciążony, a zniekształcenie ułożenia w nim kręgów wpływa na inne struktury w pobliżu – odcinek piersiowy zaokrągla się, a głowa nieznacznie wysuwa do przodu. To z kolei bezpośrednia przyczyna bólu łopatek oraz szyi. Nie bez znaczenia jest także działanie hormonów ciążowych – progesteronu i relaksyny rozluźniające mięśnie. To niezbędne, aby w jamie brzusznej znalazło się miejsce na narządy rozrodcze, które w tym okresie zwiększają swoją objętość kilkakrotnie.

Dlaczego warto stosować fizjoterapię w ciąży?

Odpowiednio zaplanowana terapia może istotnie wpłynąć na komfort życia i uporać się z bólem. To nie tylko doraźna pomoc, ale także szansa na szybszą regenerację organizmu już po porodzie. Podczas sesji fizjoterapeutycznych terapeuta pomaga:

  • wzmocnić mięśnie dna miednicy;
  • zmniejszać dolegliwości bólowe;
  • wybrać bezpieczną dla kobiety aktywność fizyczną;
  • zwiększyć elastyczność ciała;
  • rozluźnić spięte obszary mięśniowe;
  • zapobiegać rozstępom;
  • zmniejszyć ryzyko obrzęków kończyn dolnych.

Gdzie szukać skutecznej fizjoterapii w ciąży?

Warto zgłosić się do specjalistycznej placówki zajmującą się kompleksową rehabilitacją związaną z leczeniem narządów ruchu. Jeśli interesuje Cię fizjoterapia w ciąży, Szczecin to miasto, w którym staramy się dbać o zdrowie zarówno kobiety, jak i jej dziecka. W Werakso kluczem do skutecznej terapii jest dokładna diagnoza i dobór bezpiecznych ćwiczeń. 

Wiele pacjentek nie ma świadomości, że zabiegi manualne nie tylko umożliwiają łagodzenie bólu, ale również wzmacniają mięśnie macicy. Kobieta może wówczas liczyć na o wiele sprawniejszy poród.

Podziel się tym artykułem