Jaki plecak lub tornister jest najlepszy dla ucznia?

Wybór najlepszego plecaka dla dziecka do szkoły

Jaki plecak lub tornister jest najlepszy dla ucznia?

Kręgosłup to bardzo istotna część naszego ciała, która musi przez całe życie znosić bardzo wiele. Warto więc dbać o niego już od najmłodszych lat. Rok szkolny już niedługo, a więc na rodziców czeka wybór plecaków dla swoich pociech. By dobrać odpowiedni tornister musimy odpowiedzieć na kilka pytań.

Jaki plecak dla dziecka wybrać?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie plecaki wybierać? Powinny być one usztywnione, dłuższe, z paskami i dwoma ramiączkami. Konsekwencje używania innego typu plecaków mogą być poważne.

Należy również pamiętać o odpowiednim pakowaniu przedmiotów, gdyż to również ma wpływ na plecy. Te największe książki powinny być umiejscowione w plecaku bezpośrednio przy plecach. Spowoduje to, że zostanie on jeszcze bardziej usztywniony. Nie wolno zapomnieć także o dobrym wyregulowaniu szelek, oraz ułożeniu pozostałych mniejszych książek i zeszytów bliżej przodu plecaka.

Ciężar plecaka dziecka

Często spotykamy się z tym, że nasze dziecko ma naprawdę ciężki plecak. Najlepiej przed wyjściem dziecka do szkoły sprawdzić ciężar plecaka. Jeśli dziecko jest nienaturalnie wyprostowane lub też koniecznie chce wypchnąć barki do przodu, to plecak jest stanowczo za ciężki.

Dzieci chcą mieć plecaki z różnymi postaciami z bajek lub filmów, nie jest to zły wybór pod warunkiem tego, że taki tornister posiada pewne cechy zdrowotne. Podstawą dobrego plecaka jest usztywniana tylna część lub dobrze wyprofilowana – musi ona dobrze przylegać do pleców dziecka. Najlepszymi paski do plecaka, to takie które są usztywnione oraz wzmocnione, nie rozciągające się. Należy również zwrócić uwagę na wielkość plecaka. Najlepiej jest wybierać plecaki dłuższe, posiadające odpowiednio wyprofilowane kształty. W przypadku plecaków niskich oraz dodatkowo mocno obciążonych sprawiają, że plecy tak jakby ciągną do tyłu i utrudniają swobodne poruszanie się.

Skutki źle dobranego plecaka dla dziecka

Konsekwencje źle dobranego i źle noszonego tornistra mogą być duże. Plecak przeciążony bez ergonomicznego kształtu i odpowiedniego wyposażenia jest największym zagrożeniem dla dzieci o drobnej budowie. Szczególnie narażone są na to dzieci rozpoczynające naukę po przejściu z przedszkola do szkoły podstawowej. Mocno obciążony plecak wymusza na dziecku nadmierny wyprost, co może mieć szkodliwy wpływ na ustawienie miednicy względem kręgosłupa.

Źle dobrany tornister a wady postawy

Warto wziąć sobie do serca wszystkie te uwagi, ponieważ zdrowie i kręgosłup dziecka są bardzo ważną dla rodziców kwestią. Nie chcą przecież oni by ich dzieci miały w przyszłości jakiekolwiek problemy ze zdrowiem przez ich niedopilnowanie. Na kręgosłup i jego kształtowanie wpływają również inne czynności na co dzień przez nas wykonywane. Siedzenie na tapczanie, krześle – warto wpajać dzieciom odpowiednie nawyki i podpowiadać jak powinny one siedzieć. Pomoże to uniknąć niekorzystnych dla zdrowia oraz funkcjonowania konsekwencji.

Wszelkie wątpliwości i pytania zostaną wyjaśnione na wizycie u fizjoterapeuty, który posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi w wieku szkolnym. Taka konsultacja u fizjoterapeuty  jest konieczna, jeśli zauważycie Państwo nawet niewielkie zmiany i asymetrie w budowie Waszych dzieci. Krzywe ustawienie łopatek, asymetria barków czy nierówna długość kończyn dolnych jest konsekwencją przeciążania tułowia. Takie asymetrie jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium rozwoju łatwiej jest skorygować i wzmocnić specjalistycznymi metodami rehabilitacji. Podstawowymi metodą do rehabilitacji dzieci w ortopedii w wieku szkolnym jest Terapia Manualna i metoda PNF.

 

Podziel się tym artykułem