Prowadzisz siedzący tryb życia? Grozi Ci wada postawy

Wady postawy przy siedzącym trybie życia

Prowadzisz siedzący tryb życia? Grozi Ci wada postawy

W naszym codziennym życiu większość prowadzi siedzący tryb życia. Niestety wiąże się to z licznymi konsekwencjami. Jeśli więc w pracy większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, to nie kontynuujmy tego w czasie wolnym. Wyjdzie to nam tylko na zdrowie. Jednak warto również być świadomym jakie konsekwencje mogą czekać, by braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Czym charakteryzuje się ta wada postawy? Plecy płaskie to wada postawy w płaszczyźnie strzałkowej, której cechą charakterystyczną jest spłycenie lub zniesienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz zmniejszenie przodopochylenia miednicy. U osób borykających się z tym problemem spotyka się również spłaszczenie klatki piersiowej, opadanie i wysunięcie barków ku przodowi. Powoduje to zmniejszenie pojemności i ruchomości klatki piersiowej, a ruchomość kręgosłupa jest zazwyczaj prawidłowa.

Jeśli naturalne krzywizny ulegną zmniejszeniu to jest to bardzo niekorzystny proces, ponieważ ogranicza to funkcje amortyzacyjną kręgosłupa. Brak amortyzacji wpływa również na przeciążenia poszczególnych elementów kręgosłupa, szybsze ich zużycie, a w konsekwencji doprowadza to do powstania zmian zwyrodnieniowych. U dzieci w wieku przedszkolnym plecy płaskie są zjawiskiem naturalnym, ponieważ krzywizny nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W kolejnych fazach rozwoju powinny się one zwiększać. Jeśli jednak tak się nie dzieje, mamy do czynienia z wystąpieniem wady postawy.

Wada ta może także nieść za sobą powstawanie bocznych skrzywień kręgosłupa. Dzieje się to szczególnie u osób ze słabo rozwiniętym gorsetem mięśniowym.

Jakie są przyczyny powstawania tej wady? Może to wynikać ze zmian ewolucyjnych, które zmierzają w kierunku zmniejszenia naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jednak jedną z głównych przyczyn powstawania tej wady jest brak prawidłowego wykształcenia przodopochylenia miednicy, co spowodowane jest bardzo często siedzącym trybem życia. Taki tryb życia jest obecny nie tylko w pracy, ale również w czasie wypoczynku. Bezczynność ruchowa wiąże się z ograniczeniem  i zmniejszeniem form ruchu, co wpływa na powstawanie hipotonii – czyli obniżenia napięcia mięśniowego oraz do nieprawidłowego napięcia mięśni.

Siedzący tryb życia a płaskie plecy

Płaskie plecy to wada postawy charakteryzująca się zmniejszeniem lub zniesieniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Wada ta może sprzyjać występowaniu skolioz. Aby zapobiec temu problemowi zaleca się ćwiczenia korekcyjne, oparte w głównej mierze na wzmocnieniu mięśni posturalnych – ze szczególną uwagą na ćwiczenia zwiększające kifozę piersiową i lordozę lędźwiową i również ćwiczenia zwiększające przodopochylenie miednicy.

Podziel się tym artykułem