Bóle biodra – objawy i leczenie
Staw biodrowy uczestniczy w przekazywaniu obciążeń z kręgosłupa lędźwiowego poprzez miednicę do kończyn dolnych. Tak jak każdy narząd ruchu mogą dotykać go różne schorzenia. Dolegliwości bólowe występujące podczas wykonywania codziennych czynności sprawiają, że unikamy obciążania kończyn, ryzykując zaburzeniami prawidłowego wzorca chodu i zmianą postawy ciała. Nie należy więc lekceważyć pierwszych objawów ani czekać, aż przerodzą się w przewlekły ból. Zamiast tego warto odpowiedzialnie podejść do problemu i rozpocząć współpracę z fizjoterapeutą, który pomoże złagodzić bóle biodra i zadecyduje, czy potrzebna jest długotrwała rehabilitacja.
Objawy bólu biodra
Pierwsze oznaki będą wyczuwalne w dolnym odcinku pleców, na wysokości stawów krzyżowo-biodrowych i w kończynach dolnych.
- Na początkowym etapie podczas chodzenia będą odczuwalne bóle w pachwinie i biodrze.
- Gdy schorzenie się rozwinie, ból będzie odczuwalny przez dłuższy czas także podczas leżenia – wóczas chory zaczyna utykać, by złagodzić dolegliwości.
- W zaawansowanej fazie pojawia się sztywność stawów, a chory doświadcza coraz większych trudności z mobilnością.
- Ostatecznie dochodzi do zniesienia szpary stawowej i całkowitej utraty ruchomości w stawie.
Popularne objawy dysfunkcji stawu biodrowego obejmują ból w pachwinie, ból w okolicy kości krzyżowej oraz ból i mrowienie bocznej strony biodra. Do innych objawów możemy również zaliczyć gorączkę, wysypkę, zawroty głowy, mdłości i wymioty. W tym przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, zwłaszcza jeśli dolegliwości nasilają się w nocy i nie ustępują w trakcie odpoczynku.
Przyczyny bólu biodra
Ból biodra może mieć rozmaite przyczyny i występować u osób w różnym wieku. Zdarza się, że jest to ból przejściowy, który można uśmierzyć domowymi sposobami i odpoczynkiem. Dolegliwości bólowe mogą jednak świadczyć także o poważniejszych zmianach, które z czasem będą się pogłębiać. Poniżej omawiamy najpopularniejsze przyczyny powodujące bóle biodra, które w wielu przypadkach może ukoić rehabilitacja.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
Jednym z najpowszechniej występujących zwyrodnień jest koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego. Proces zwyrodnieniowy objawia się uszkodzeniem chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego lub degeneracją głowy kości udowej, co prowadzi do wysuszenia stawu. Chory odczuwa ból i sztywność w stawie oraz znaczne ograniczenie ruchu. Ból jest silny i może promieniować do pachwin oraz kolan, a początkowo bywa odczuwalny nie w biodrze, lecz w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa lub po tylno-bocznej stronie uda.
Zwyrodnienie stawu biodrowego polega na stopniowym i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej oraz innych tkanek znajdujących się w obrębie stawu. W związku z tym, że chrząstka traci właściwości amortyzujące, na powierzchni kości pojawiają się wyrośla, które ograniczają ruchomość stawu i przyspieszają jego niszczenie.
Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w okolicy stawu biodrowego niż inne. Najczęściej wymieniane czynniki ryzyka to:
- wiek (największe ryzyko występuje u osób w wieku 60+),
- nadwaga,
- predyspozycje genetyczne,
- praca stojąca,
- dźwiganie ciężkich przedmiotów,
- zniekształcenia rozwojowe (dysplazja stawu biodrowego),
- urazy stawu biodrowego (złamania, zwichnięcia, wielokrotne małe urazy),
- martwica kości,
- choroby stawów (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa).
W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego konieczne może być wszczepienie endoprotezy.
Biodro dziecięce – ból
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) występuje przed 16. rokiem życia, a czas trwania jego objawów to przynajmniej 3 miesiące. Choroba ta może występować w trzech postaciach: w postaci układowej, z zajęciem wielu stawów lub z zajęciem niewielu stawów.
Wielostawowa postać młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów występuje głównie u dziewczynek, najczęściej między 8. a 10. rokiem życia. Na początku choroba rozwija się bardzo powoli, a pierwszymi objawami są spadek masy ciała oraz stany podgorączkowe. Zmiany w stawach są symetryczne i dotyczą stawów biodrowych i kolanowych, nadgarstków, a także drobnych stawów rąk i stóp.
Przebieg młodzieńczego zapalenia stawów ma charakter przewlekły z nawracającymi okresami zaostrzeń i poprawy. U dzieci, które zachorowały wcześniej, często spotyka się zaburzenia rozwojowe.
Plan postępowania terapeutycznego jest indywidualny dla każdego chorego i uwzględnia zarówno leczenie farmakologiczne, jak i szeroko pojętą rehabilitację leczniczą, psychologiczną i społeczno-zawodową. Rehabilitacja kompleksowa, jaką oferujemy w Werakso Szczecin, jest dostępna między innymi dla osób zmagających się z MIZS.
Przy leczeniu tego schorzenia fizjoterapeuta ze Szczecina wykorzystuje przede wszystkim terapię manualną, ćwiczenia stabilizujące miednicę i kręgosłup oraz ćwiczenia propriocepcji kończyn dolnych i całego dolnego tułowia.
Inne przyczyny bólu bioder:
- zespół podrażnionego stawu biodrowego – w tym przypadku mamy do czynienia z bólem pachwin pojawiającym się w trakcie ruchu, a co za tym idzie – z utykaniem. Warto wiedzieć, że zespół podrażnionego stawu biodrowego mija po odpowiedniej dawce odpoczynku i zabiegach, jakie przeprowadza fizjoterapeuta,
- urazy – m.in. zwichnięcie stawu biodrowego, złamanie kości udowej, złamanie kości miednicy – po tego typu urazach pojawia się zwykle obrzęk, któremu towarzyszy silny ból biodra. Niezbędna jest szybka interwencja lekarska oraz rehabilitacja kompleksowa, której celem jest jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności w stawie,
- ciąża – dolegliwości bólowe pojawiają się zwłaszcza w trzecim trymestrze i mają związek z wydzielaną w ciąży relaksyną, która rozluźnia więzadło maciczne i może sprzyjać przeciążeniom stawu biodrowego. Przyrost masy ciała, bóle kręgosłupa i zmiana środka ciężkości również mogą powodować bóle biodra. Rehabilitacja stanowi wsparcie dla kobiet ciężarnych i może być prowadzona także po porodzie, jeśli dolegliwości się utrzymują,
- aktywność fizyczna – jako jeden z największych stawów w ludzkim organizmie staw biodrowy jest wyjątkowo podatny na przeciążenia. Bóle biodra mogą więc pojawić się zarówno przy zbyt małej, jak i nadmiernej ruchliwości. Dolegliwości bólowe w biodrach i kolanach często odczuwają biegacze i inne osoby wykonujące intensywne ćwiczenia,
- rwa kulszowa – bólom biodra towarzyszą objawy obejmujące zaburzenia czucia, drętwienie nogi oraz osłabienie mięśni,
- dyskopatia lędźwiowego odcinka kręgosłupa – może prowadzić do bólu lewego lub prawego biodra, choć w tym przypadku nie mamy raczej do czynienia z ograniczeniem ruchomości i sztywnością w stawie. W przypadku dyskopatii często pojawia się ból bioder, ból w okolicy kości ogonowej oraz ból nad biodrem, a dolegliwości nasilają się podczas wstawania i siadania,
- osteoporoza – wskutek znacznego osłabienia kości chory jest bardziej narażony na złamania.
Bóle biodra – na czym polega rehabilitacja?
Rehabilitacja kompleksowa, którą oferujemy w Werakso Szczecin, skupia się na rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej. Nasz gabinet fizjoterapii, którego siedzibą jest Szczecin, podąża za światowymi standardami i wykorzystuje nowoczesne metody terapii manualnej oraz metody neurofizjologiczne. Podczas pracy z pacjentem bierzemy pod uwagę indywidualne czynniki, w tym m.in. rodzaj i stopień zaawansowania urazu oraz wiek i choroby towarzyszące osoby rehabilitowanej. Naszym celem jest jak największa regeneracja stawu, przywrócenie ruchomości oraz zapobieganie dalszym przeciążeniom.
Wiele osób zastanawia się, w jakich przypadkach może pomóc fizjoterapeuta. Gabinet fizjoterapii w Szczecinie warto odwiedzić bez względu na zaawansowanie problemu – im szybsza interwencja, tym większa szansa na pozbycie się bólu czy zatrzymanie procesu zwyrodnieniowego. Z pomocy fizjoterapeuty ze Szczecina warto skorzystać również przed operacją, by nauczyć się prawidłowych wzorców ruchów, które będą kontynuowane po zabiegu.
Profilaktyka bólu biodra
Aby uniknąć dolegliwości bólowych bioder, warto wprowadzić profilaktykę do codziennego życia. Poniżej znajdziesz kilka propozycji zapobiegania bólom biodra:
- zrezygnuj z butów na obcasie i japonek – nieprawidłowe ustawienie stóp może wywoływać bóle biodra, miednicy i kręgosłupa. Buty na obcasie sprawiają, że miednica jest pochylona do przodu, co stanowi obciążenie dla stawu biodrowego. Zrezygnuj także z japonek, które nie trzymają stopy i zwiększają ryzyko urazów,
- unikaj przeciążeń – dotyczy to zarówno utrzymywania prawidłowej masy ciała (nadwaga sprzyja przeciążeniom stawów), jak i dźwigania ciężarów. Zamiast nosić ciężkie torby z zakupami, warto zaopatrzyć się w praktyczny wózek,
- bądź aktywny – problemy z biodrami często pojawiają się u osób wykonujących pracę w pozycji stojącej lub siedzącej. Ma to związek ze zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji, co prowadzi do nadmiernego napięcia mięśniowego i obciążania stawów. Należy więc zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, której celem jest wzmacnianie mięśni, zwiększanie elastyczności stawów oraz utrzymywanie prawidłowej postawy. Oprócz ćwiczeń rozciągających warto również znaleźć czas na pływanie, jazdę na rowerze czy spacery. Na różnego rodzaju ćwiczeniach skupia się także fizjoterapeuta z Werakso Rehabilitacja opiera się na odzyskaniu sprawności fizycznej, do czego przyczyniają się odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Odczuwasz pierwsze dolegliwości bólowe w obrębie stawu biodrowego? A może ortopeda zalecił Ci pracę z fizjoterapeutą? Odwiedź nasz gabinet fizjoterapii w Szczecinie, gdzie otoczymy Cię profesjonalną opieką i pomożemy złagodzić ból.