Biomechanika kręgosłupa

Jak prawidłowo podnosić ciężkie rzeczy z ziemi

Biomechanika kręgosłupa

By nasz kręgosłup funkcjonował w pełni dobrze przez całe nasze życie musimy odpowiednio o niego dbać. By móc zrozumieć działanie kręgosłupa musimy uświadomić sobie, jakie on pełni funkcje. Nasz kręgosłup pełni trzy podstawowe funkcje: chroni rdzeń kręgowy, narząd ruchu, jest narządem podpory ciała oraz pełni również funkcję amortyzacyjną.

Budowa kręgosłupa człowieka

Kręgosłup ludzki ma:

  • 7 kręgów szyjnych (C),
  • 12 kręgów piersiowych (Th),
  • 5 kręgów lędźwiowych (L),
  • 5 kręgów krzyżowych (S) (w fazie rozwoju płodowego łączą się w jedną kość krzyżową),
  • 4 do 5 kręgów guzicznych (Co).

Człowiek ma od 33-34 kręgi, w tym 24 kręgi  niezrośnięte, mobilne oraz dwie kości powstałe ze zrośniętych kręgów – krzyżową i guziczną. Łącznie na kręgosłup składa się 26 kości.

O tym jak nasz kręgosłup będzie się kształtował zależy od dwóch cech: wygięciu lordozy lędźwiowej, kąta nachylenia kości krzyżowej.

Naturalne krzywizny kręgosłupa

U każdego dorosłego człowieka występują 2 rodzaje fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Pierwsza z nich to kifoza piersiowa i krzyżowa. Pierwsza z nich kształtuje się już w życiu płodowym, a zostaje ustalona do 6-7 roku życia i powinna mieć ona od 20 do 40 stopni. Kifoza krzyżowa kształtuje się także w życiu płodowym i odcinek krzyżowy jest wygięty ku dołowi.

Drugim rodzajem krzywizn kręgosłupa jest lordoza szyjna oraz lędźwiowa. Pierwsza z nich kształtuje się po sześciu tygodniach życia, gdy dziecko unosi główkę i do 6-7 roku życia zostaje ustalona. Lordoza lędźwiowa kształtuje się w drugim roku życia gdy dziecko zaczyna chodzić, a zostaje ustalona dopiero w okresie dojrzewania płciowego.

Ruch kręgosłupa odbywa się w obrębie trzech płaszczyzn. Pierwszą z nich jest płaszczyzna strzałkowa– czyli zginanie i prostowanie w zakresie zależnym od części kręgosłupa. W płaszczyźnie czołowej następuje zginanie boczne o całkowitym zakresie ok 60 stopni.

Wpływ pracy siedzącej na kręgosłup

W obecnych czasach przy pracy przy biurku i przy komputerze niestety nasza postawa nie jest do końca prawidłowa, a to powoduje również obciążanie kręgosłupa i niekorzystnie na niego wpływa. Dlatego przy siedzącej pracy polecana jest w wolnych chwilach aktywność fizyczna. Jedną z aktywności która bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup, a co ważne nie obciąża go niepotrzebnie jest pływanie.

Warto jest więc pomyśleć o swoim kręgosłupie, bo przecież musi on nam służyć przez całe nasze życie i nie rzadko jest on za bardzo obciążany.

Podziel się tym artykułem