Czym jest fizjoterapia – zawód fizjoterapeuty to zawód medyczny

Fizjoterapeuta i fizjoterapia - czym jest?

Czym jest fizjoterapia – zawód fizjoterapeuty to zawód medyczny

27 kwietnia 2012 roku w Kancelarii Ministerstwa Zdrowie został złożony „Projekt Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty”.  Został on przygotowany na prośbę Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. W Internecie była dostępna petycja w tej sprawie, a poparło ją blisko 6 tysięcy osób. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że trwają prace nad projektami rozporządzeń właśnie do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25.09.2016 roku.

Co to jest fizjoterapia?

Na samym początku należałoby zacząć od tego czym jest fizjoterapia. To integralna część obszaru nauk medycznych. Wiąże się ona z różnymi metodami leczenia poprzez naturalne środki. Do leczenia wykorzystywane są różnorakie formy energii fizycznej – ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne.

Jak mówi definicja Światowej Konfederacji Fizjoterapii „fizjoterapia” znaczy tyle, co świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych.

Fizjoterapia jest dyscypliną, która zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych oraz ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia.

Dyscyplina ta czerpie również wiele informacji z nauk o kulturze fizycznej, nauk behawioralnych oraz społecznych

Czym zajmuje się Fizjoterapeuta?

Przede wszystkim leczy różne dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego oraz oddechowego. Do gabinetów fizjoterapeutycznych pacjenci zgłaszają się głównie dlatego, że: przebyli jakiś uraz czaszkowo – mózgowy lub też wielonarządowy, złamali kość lub uszkodzili staw, stwierdzono u nich osteoporozę lub zwyrodnieniowe zmiany stawów, odczuwają ból kręgosłupa lub stawów obwodowych, przeszli udar mózgu lub doświadczyli urazu rdzenia kręgowego.

Wcześniej pacjentów kierowano do fizjoterapeuty na specjalne zalecenie lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa. Teraz odbywa się to nieco inaczej, bo niektórzy kierują się obecnie od razu do gabinetu fizjoterapeuty z jakimś doskwierającym im problemem.

Zakres działań fizjoterapii

Działania fizjoterapeuty opierają się na wielu płaszczyznach: fizjoterapii neurologicznej, ortopedycznej, korekcji wad postawy, specyficznej analizie, terapii dolegliwości bólowych narządu ruchu, kręgosłupa i stawów obwodowych.

Dzisiaj fizjoterapeuci starają się jeszcze bardziej ukierunkować swoją pracę. Zajmują się oni określonymi zaburzeniami. Coraz częściej powstają gabinety rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej oraz placówki specjalizujące się w terapii bólu.

Obecnie fizjoterapeuta to już zawód medyczny. Jest to zawód regulowany w Ustawie z 25.09.2015 o zawodzie fizjoterapeuty).

Podziel się tym artykułem