Staw biodrowy
Jest to największy staw w układzie kostnym człowieka, który łączy panewkę stawu i głowę szyjki kości udowej z kończyną dolną. Jest to staw kulisty, dzięki czemu można nim wykonywać wiele ruchów wokół różnych osi i płaszczyzn.
Przez ból biodra wykonywanie zwykłych czynności dnia codziennego może stać się prawdziwym wyzwaniem. Jednak pacjenci z tą dolegliwością nie zawsze są wykluczeni z aktywnego życia. Takim rozwiązaniem jest terapia manualna i w ostateczności zabiegi operacyjne.
Problem bólu stawu biodrowego to nie tylko problem seniorów. Rośnie liczba pacjentów w wieku 20-45, którzy mają pierwsze symptomy związane z problemem stawu biodrowego. U młodych ludzi przyczyny bólu biodra mogą być różne. Siedzący tryb życia przyspiesza urazy biodra szczególnie u osób pracujących kilkanaście godzin dziennie za biurkiem a w weekend intensywnie uprawiających sport.
Do typowych urazów w obrębie stawu biodrowego należą:
- urwanie mięśnia czworogłowego
- urwanie mięśni zginaczy biodra
- naderwania mięśni przywodzicieli biodra
U osób w wieku po 60 roku życia bóle są związane ze zużyciem i uszkodzeniem panewki stawowej. Pacjenci cierpią na ból, sztywność, niestabilność i duże ograniczenie ruchu.
Ból biodra nie zawsze oznacza ból pochodzący od stawu biodrowego. Ból może pochodzić od kręgosłupa lub miednicy. Nie zawsze ból musi być związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego. To morze być zapalenie biodra lub uszkodzenie obrąbka u młodego zawodnika sportowego.
Aby ustalić przyczynę i źródło bólu wykonujemy specjalne testy terapeutyczne. W zależności od przyczyny bólu prowadzona jest terapia manualna i stabilizacja mięśniowa.
Główne problemy naszych pacjentów:
- bóle stawu biodrowego
- choroba Perthesa
- konflikt udowo- panewkowy
- tendinopatie przywodzicieli
- uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego
- uszkodzenia mięśnia czworogłowego
- zapalenie kaletki biodrowo- łonowej
- zespół trzaskającego biodra
- złamania szyjki kości udowej
Staw kolanowy
Jest dużym stawem w układzie kostnym człowieka umożliwiającym zginanie i prostowanie podudzia a współpracując z innymi stawami kończyny dolnej umożliwia człowiekowi chodzenie.
Staw kolanowy łączy kość udową, piszczelową i rzepkę tworząc staw udowo-piszczelowy i udowo-rzepkowy. W kolanie wyróżniamy dwie łąkotki, które w czasie ruchu dopasowują do siebie powierzchnie stawowe. Staw jest wzmocniony więzadłami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Więzadła zapewniają o stabilności stawu i umożliwiają ruch.
Wyróżniamy:
- więzadło krzyżowe przednie i tylne, znajdujące się wewnątrz jamy stawowej.
- dwa więzadła poboczne, przyśrodkowe i boczne lub piszczelowe i strzałkowe znajdujące się poza jama stawową.
W kolanie najczęściej uszkadzane są łąkotki, których zadaniem jest m.in. ,,zbieranie” wstrząsów i obciązeń. Kontuzjom często ulegają także więzadła stabilizujące kolano oraz rzepki. Powszechne są także zwichnięcia stawu, urazy chrząstki, zapalenie lub przerwanie ścięgna.
Urazy więzadeł krzyżowych, łąkotek czy rzepki – to częsta przypadłość, szczególnie u osób aktywnych fizycznie. Staw kolanowy ulega kontuzji, kiedy jego struktury muszą znosić obciążenia przekraczające ich fizjologiczne możliwości.
Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o operacji kolana problem można skonsultować z fizjoterapeutą. Na podstawie dokładnego badania jesteśmy w stanie sprawdzić i ocenić uszkodzoną strukturę.
Leczenie najpoważniejszych urazów kolan jest leczeniem chirurgicznym a proces gojenia trwa wiele tygodni. Każda ingerencja chirurgiczna powinna być zakończona rehabilitacją, która przynosi znakomite efekty i często pozwala powrócić do stanu zdrowia sprzed urazu.
Najczęstsze schorzenia kolana to:
- naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej,
- rozciągnięcie więzadeł i torebki stawowej,
- pęknięcia łąkotek- nierehabilitowane może doprowadzić do operacji,
- zerwanie więzadeł i torebki
- zwichnięcie stawu kolanowego
- zapalenie stawu kolanowego
- złamanie rzepki
- złamanie śródstawowe kości tworzących staw
- kolano skoczka
- kolano kinomana
Staw skokowy i stopa
Stopa zbudowana jest z bardzo wielu kości i więzadeł a jej ruch zapewniają mięśnie zewnętrzne (czyli takie, których jeden z przyczepów znajduje się poza stopą) oraz mięśnie wewnętrzne.
Stopa odpowiada za stabilną postawę ciała podczas ruchu oraz w pozycjach statycznych. Przyczyn dolegliwości bólowych oraz niestabilności stawów jest wiele. Najczęściej problemy spowodowane są przez urazy mechaniczne lub zmiany zwyrodnieniowe.
Ból stopy to nieprzyjemna dolegliwość, która często szybko mija, jednak zdarza się, że przewlekła i uciążliwa może wskazywać na poważne schorzenia. Ból może wiązać się z błahą przyczyną, jak żle dopasowane buty, ale może też świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej.
Do najczęstszych przyczyn bólu stopy zaliczamy urazy, takie jak :
- stłuczenia,
- skręcenia,
- zwichnięcia kostki,
- złamania,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- zapalenie ścięgna Achillesa.
Najwięcej pacjentów trafia do nas z urazami stawu skokowego górnego czyli z tzw. skręceniem kostki. Obszar obrażeń w związku z tym tym urazem jest różny. Najczęściej są to osoby, które odwiedziły SOR i w szynie stabilizującej przyjeżdżają na rehabilitację z bolącym stawem skokowym. Ćwiczenia są bardzo ważne gdyż staw jest rozciągnięty i niestabilność utrudnia pełne obciążenie kończyny, ale ważniejsza jest korekcja stawu.
Terapia manualna przyspiesza rehabilitację i powrót do zwykłych czynności dnia codziennego. Pracujemy nowoczesnymi metodami rehabilitacji a ustawienie stawu skokowego to zaledwie kilka minut.
Zniekształcenia kończyn
W przypadku zniekształceń kończyn dolnych stosuje się głównie terapię manualną i ćwiczenia stabilzujące. Rolą terapeuty jest także edukowanie pacjenta na temat utrzymywania prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania rutynowych czynności oraz ciągłe monitorowanie postępów.
W przypadku często występujących wad kończyn kluczową jest odpowiednia diagnostyka, polegająca zarówno na obserwacji, wywiadzie, jak i na badaniu palpacyjnym. Pozwala ona na ocenę zaburzenia, a następnie na obranie odpowiedniej terapii. Proces rehabilitacji polega na wzmocnieniu wszystkich mięśni głębokich, odpowiedzialnych za prawidłową postawę. To pozwala na uzyskanie dobrych efektów oraz zapobieganie ponownym wystąpieniom wad postawy.
Skutecznie radzi sobie z takimi problemami jak:
- płaskostopie
- koślawość stóp
- koślawość kolan
- asymetria
- szpotawość kolan
- szpotawość stóp
Zaburzenia chodu
Chód jest częścią aktywności fizycznej i bierze udział niemal w każdej czynności dnia codziennego przez co jest warunkiem naszej sprawność. Problem z prawidłowym chodem jest kalectwem i uzależnia pacjenta od pomocy osób trzecich.
Na prawidłowy chód działa wiele elementów ruchowych:
- wytrzymałość układu kostnego,
- sprawność układu nerwowego,
- układu mięśniowego czyli odpowiednia siła mięśni tułowia, miednicy, pośladków i kończyn dolnych.
Sama czynność chodu rozpoczyna się w ośrodkowym układzie nerwowym w mózgu i poprzez układ piramidowy informacja przekazywana jest do mięśni. Nad koordynacją, równowagą i „jakością” ruchu kontrolę sprawuje móżdżek.
Zaburzony chód musi być prawidłowo oceniony i zbadany przez fizjoterapeutę. Służą do tego specjalne testy mięśniowe i funkcjonalne, na podstawie których oceniana jest każda faza chodu i jej zaburzenie. Sprawdzamy każdy mięsień i staw, który bierze udział chodzie patologicznym. Pacjent badany jest w zależności od potrzeb neurologicznie lub ortopedycznie. Posiadamy wysokie kwalifikacje metody neurofizjologicznej PNF w stopniu klinicznym PNF Ortopedia oraz specjalistyczne kursy terapii zaburzeń chodu.
Stawiamy na nogi!